Konec islámu v Turecku? Reformy “Otce Turků” vyhnaly muslimy ze zbytku Evropy

Vláda osmanských sultánů skončila v Turecku na začátku 20. století. Se vznikem nové turecké republiky je spojeno jméno Mustafa Kemal Atatürk. Republikán a obdivovatel Evropy rázně zatočil s vlivy islámu na každodenní život. S náboženským fundamentalismem v Turecku zúčtoval s pověstným jižanským temperamentem, jelikož se narodil v Řecku.

V mládí Atatürk, což je přezdívka obvykle překládaná jako Otec Turků, dokonce na přání matky navštěvoval islámskou školu. Teologická epizoda však trvala jen několik týdnů, zasáhl totiž otec, který chtěl mít ze syna obchodníka jako je on. Nakonec Atatürk vystudoval vojenskou akademii v Istanbulu a v dráze vojáka rovněž pokračoval. Slavil několik dílčích velitelských úspěchů, v jinak neúspěšných válkách proti Itálii a proti Trojdohodě. Angažoval se rovněž v hnutí mladoturků angažovaném ve svržení posledního osmanského sultána. Nicméně poté, co se sám dostal k moci v čele Lidové strany, jejímž byl zakladatelem, mladoturky zakázal a roku 1923 založil první republiku Turecko.

Proti islámu

Atatürka islám nikdy příliš neoslovoval. Naopak k němu měl znatelný despekt. Jeho vztah nejlépe charakterizuje výrok „islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoli však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži.“ Zavedl novou ústavu, která zapříčinila počátek úplné sekularizace Turecka s cílem modernizovat zemi po vzoru západoevropských států. Vypudil ze země Abdula Mešida synovce posledního chalífy a vůdce sunitských muslimů, což bylo v zemi ještě nepřivyklé přicházejícím novotám vskutku neslýchané. A to byl teprve začátek.

Konec muslimských čepiček

Pozice nového tureckého vůdce s ateistickými názory byla pevná, a tak s reformami vesele pokračoval. Zakázal nosit mužům tradiční červené pokrývky hlavy - fezy, které používaly i jihoslovanské muslimské jednotky Rakousko-Uherské armády. Nově se měl v Turecku nosit klobouk s krempou jako v Evropě. Pro radikální muslimy to byl problém, jelikož krempa je ukrývala před Alláhem, což se nemělo. Je asi jasné, že s uplatňováním práva šaría byl konec a muslimští kazatelé byli kontrolovaní policií, aby Atatürkovy reformy nemohli příliš kritizovat. Zrušil také islámský kalendář, který počítal letopočet od vyhnání Mohameda z Medíny. Nadále se roky počítaly od narození Krista jako v Evropě, hodiny se počítaly od půlnoci do půlnoci nikoli od východu do západu slunce a orientální systém měr a vah byl nahrazen desítkovou soustavou.

Ženy s šátkem i bez něho

Nejprogresivnější reformy se týkaly postavení žen ve společnosti. Není se čemu divit Atatürkovou manželkou byla ve Francii vychovaná feministka Latife Uşşaki. Těžko říct, jestli Atatürk fandil i feminismu ve vlastní domácnosti, ale po roce manželství se nechal rozvést. Přesto nově žena začala patřit jen sobě nikoliv muži a rovněž byly zakázány šátky. Záhy však zákaz musel být zmírněn a dodnes je nošení šátku v Turecku dobrovolné a ženy si rozhodují samy, jestli ho chtějí nosit. Šátky jsou zakázány jen na univerzitách a při výkonu úřednické profese. Ženy rovněž dostaly volební právo, čím už ale Turecko předběhlo i celou řadu evropských zemí jako Francii, Švýcarsko nebo Portugalsko. Československo nikoliv, vzhledem k tomu že feminista Masaryk prosadil volební právo žen jako v jednom z prvních států na světě roku 1920 (stejně jako v liberálním Nizozemsku).

Odkaz mezi dvěma tradicemi

Přestože je Atatürk tureckým národním hrdinou, je dnes vnímán rozporuplně. Mezi vyznavači tradičních tureckých způsobů, často propojených s islámským náboženstvím, se příliš velkému obdivu netěší. Naopak v armádě, která má v Turecku díky konfliktům z Řeckem i s dalšími sousedy mimořádné postavení, se těší jeho odkaz velké úctě. To se netýká jen vzpomínky na významného státníka a vojenského důstojníka, ale především jeho myšlenkového odkazu směřujícího k sekularizovanému Turecku.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Více souvisejících

Turecko historie islám reformy Mustafa Kemal Atatürk

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: V Česku dnes hrozí bouřky. Problém může nastat na horách

V Česku by dnes mohly udeřit bouřky, jejich výskyt je však pro tuto chvíli zatížen velkou nejistotou, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli dopoledne. Nebude tak ještě vydána první letošní výstraha před bouřkami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy