Válka královen v Čechách: Dvě mocné ženy, které se nemohly vystát

Na počátku 14. století došlo v Českém království k jakési občanské válce. Konflikt začaly dvě mocné ženy – Eliška Přemyslovna a její nevlastní matka Eliška Rejčka. Tzv. „válka královen“ nakonec vedla ke korunovaci Jana Lucemburského na českého krále i posílení vlivu šlechty.

Jak ale celý spor mezi dvěma ženami a následně dvěma skupinami české šlechty vznikl? Mezi Eliškou Přemyslovnou a Eliškou Rejčkou se patrně rozhořelo jisté nepřátelství již roku 1300, kdy si český král Václav II. Piastovnu přivedl coby nevěstu. Elišce Rejčce bylo tehdy dvanáct, Eliška Přemyslovna byla jenom o tři roky mladší. Je dost pravděpodobné, že Přemyslovna na svou macechu tak trochu žárlila. Královská svatba se konala dne 26. května 1303, kdy také proběhla korunovace Rejčky na českou královnu. Tak se „vetřela“ Elišce Přemyslovně do rodiny. V nelibosti Přemyslovny mohla být Rejčka také z toho důvodu, že byla cizinka – pocházela z polského rodu Piastovců.

Král Václav II. dne 21. června 1305 zemřel, a tehdy sedmnáctiletá královna Rejčka se stala vdovou. Osamocená žena se musela vyrovnávat s nepřátelskými projevy v přemyslovské rodině. Není divu, že se královna v nepřátelském prostředí, kde jí scházela opora a zázemí, stáhla do ústraní.

Ovšem o rok později se spory mezi oběma Eliškami objevily nanovo. V roce 1306 byl v Olomouci zavražděn český král Václav III. Na konci srpna téhož roku byl na český trůn navržen Jindřich Korutanský. Z toho měla radost Eliška Přemyslovna. Jindřich však nevládl dlouho. Zakrátko byl s pomocí Habsburků smluven sňatek královny vdovy Elišky Rejčky s Rudolfem Habsburským. Ten byl pak dne 16. října 1306 korunován na českého krále. Podle zpráv dobových kronikářů byli novomanželé šťastní a spokojení. Rudolfovi bylo pětadvacet, Elišce Rejčce osmnáct a byla prý velmi krásná. A není tedy divu, že se do ní Rudolf velmi zamiloval. Z pramenů dané doby se proto také můžeme dozvědět, že královu předčasnou smrt roku 1307 měla na svědomí nadmíra vášně. Díky kronikářům také víme, že Rejčka na mladší Přemyslovnu tehdy začala žárlit – dost možná se bála, aby jí Rudolfa nesvedla.

Jak již bylo zmíněno, král Rudolf Habsburský v roce 1307 zemřel, pravděpodobně na úplavici. A Jindřich Korutanský se tak mohl znovu ucházet o český trůn. Eliška Přemyslovna ho v tom velmi podporovala. Byl totiž její švagr – manžel její sestry Anny. Tak se zformoval jakýsi prokorutanský tábor, proti kterému se začal utvářet tábor habsburský. Do něho se zapojila Eliška Rejčka. A obě Elišky se tak „oficiálně“ postavily proti sobě. Začal boj o českou korunu. Protože byl roku 1308 zavražděn římský král Albrecht, Habsburkové v Čechách ztratili na síle. Dne 14. srpna 1308 došlo k uzavření tzv. znojemské smlouvy, která Elišce Rejčce zaručovala, že jí nehrozí žádné postihy za její předchozí jednání. Také všem stoupencům Habsburků byla zaručena amnestie. Rejčka nebyla potrestána především kvůli jejímu značnému majetku, který zdědila po svém prvním manželovi.

Vláda Jindřicha Korutanského nebyla v Českém království úspěšná, a proto se proti němu zformovala skupina šlechticů. Ta vyjednala sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským, který se měl stát novým českým panovníkem. Dne 31. srpna 1310 se Jan s Eliškou zasnoubil, další den se konala svatba. Jan Lucemburský pak se svým vojskem obsadil Čechy. Na konci roku 1310 mu přísahali věrnost představitelé českých stavů, Jan zase české šlechtě v tzv. inauguračních diplomech zajistil jistá práva. Dne 7. února 1311 se Lucemburk stal českým králem. Později však nenaplňoval představy české šlechty a také jeho manželka a královna Eliška měla o jeho vládě jinou představu. Jejím cílem bylo především jakési obnovení vlády v přemyslovské tradici, což však již nebylo prakticky možné.

Proti sobě se proto postavily dvě skupiny české šlechty. A znovu proti sobě stály i Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka. Na jedné straně byla šlechta v čele s Jindřichem z Lipé a Eliškou Rejčkou, stranu druhou zastupoval Vilém Zajíc z Valdeka a královna Eliška Přemyslovna. V roce 1315 se tyto mocenské bloky střetly. Projevilo se opět nepřátelství mezi Eliškami. V říjnu 1315 byl na popud královny Elišky Přemyslovny zatčen Jindřich z Lipé, který byl mimochodem druhem její nenáviděné nevlastní matky. Jindřich byl však na hradě Týřov vězněn pouhých šest měsíců, poté se vrátil na scénu v plné síle. V té době se o něm začalo mluvit jako o nekorunovaném českém králi, protože měl v zemi velkou moc.

Královna Eliška Přemyslovna zatím vlastně bojovala proti králi i svému muži Janu Lucemburskému. Vyhrocenou situaci v Českém království vyřešil v roce 1318 římský král Ludvík Bavor. Ten svolal sněm do Domažlic, jehož výsledkem byly tzv. Domažlické úmluvy, které značně oslabily královskou moc na úkor šlechty.

V roce 1319 válka také vyústila v konec královského manželství. Na začátku roku došlo k tzv. „loketské události“, kdy král Jan své ženě odvezl z hradu Loket tři jejich děti. Královna se sice s Vilémem Zajícem z Valdeka proti králi postavila, ovšem neúspěšně. O tři roky později Jan navíc nechal mučit bratra Elišky, kancléře Jana Volka. Eliška Přemyslovna téhož roku utekla do Bavor a stáhla se z politické scény.

Jednoznačně lze tedy za vítězku označit Elišku Rejčku, která si udržela svůj podíl na veřejném politickém dění. Spolu s Jindřichem z Lipé tvořila velice silný pár. Svého partnera podle zpráv kronikářů velmi milovala, po jeho smrti byla nešťastná. Chtěla být pohřbena po boku Jindřicha v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně, což se také stalo.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie korunovační klenoty Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 8 hodinami

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje, zákazu navzdory

Rusko tajně dodává rafinovanou ropu do Severní Koreje v množství, které pravděpodobně přesahuje limit stanovený Radou bezpečnosti OSN. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy