100 milionů lidí v ohrožení? Pod oceánem je skryto nebezpečí, dokáže změnit počasí na celé planetě

Supervulkány jsou vskutku děsivé. Neprojevují se jako ostatní vulkány, jsou to obrovské skvrny na zemské kůře. Když se obří množství lávy dostane na povrch, může změnit planetu. To už se koneckonců stalo – a dokonce několikrát. Nejznámější supervulkán leží v národním parku Yellowstone v USA, další je pod Neapolí v Itálii. Jenže je tu ještě jeden, o kterém vědci zatím příliš informací nemají.

Kikai je název sopečné kaldery, která se nachází v Jihočínském moři, asi 60 km jižně od japonského ostrova Kjúšú. Prakticky celá kaldera je pod vodou, nad hladinu vyčnívají postkalderové ryolitové lávové dómy Sowa-Iwo-džima a Iwo-dake, které jsou aktivní v současnosti (Iwo-dake), resp. byly aktivní minulosti (Sowa-Iwo-džima).

Kaldera vznikla přibližně před 6300 lety, jako následek mohutné exploze, jedné z největších v holocénu. Jen objem vyvržené tefry se odhaduje na 1,5×10¹¹ metrů krychlových a její spad se našel až na ostrově Hokkaido. Erupce zcela zničila původní stratovulkán i jižní a východní části ostrova Kjúšú. Zdevastované oblasti nebyly obydlené několik století.

Vědci teď supervulkánu věnují hodně pozornosti, dokument publikovaný v magazínu Nature Scientific Reports uvádí, že v kaldeře Kikai expanduje lávový dóm. Klenba tohoto dómu je široká 9,5 kilometru, mořské dno se zvedlo o více než 610 metrů kvůli 31 kilometrům krychlových lávy, píše server news.com.au.

Vrchol klenby leží pouhých 30 metrů pod povrchem. Dóm však sám o sobě nepředstavuje problém. Znamená to ale, že velké množství magmatu bude znovu vytvářet tlak. Pokud dóm praskne, mohl by zabít asi 100 milionů lidí, varují vědci.

Kikai už v minulosti explodovala. Japonští vulkanologové našli dostatek důkazů, že před 7 tisíci lety došlo k erupci 500 kilometrů krychlových magmatu. Existuje důkaz další supererupce, ke které došlo před asi 95 tisíci lety. A další nastala asi před 140 tisíci lety.

Vulkanolog Yoshiyuki Tatsumi říká, že existuje šance asi jedno procento, že během příštích 100 let přijde další "katastrofická" erupce. Na místě byly provedeny tři průzkumy za pomocí sonaru, ponorky a seizmického mapování: vědci díky tomu chtějí získat obraz o tom, co se tam dole vlastně děje. Další měření je naplánováno na příští měsíc.

„Sopečný dóm je chemicky odlišný od supererupce, což naznačuje, že nový systém magmatických zásob vznikl před 7300 lety," vysvětluje Tatsumi pro deník The New York Times. To znamená, že supervulkán našel nový a jiný zdroj magmatu.

„Post-kalderová aktivita je považována za přípravnou fázi k další supererupci, nikoliv za uklidňující etapu z předchozí supererupce,“ popisuje vulkanolog. Mezi další důkazy pak patří aktivní hydrotermální prameny a husté proudy plynu, které vycházejí z mořského dna. Jenže důkaz o životě vulkánu není důkazem nadcházející megaerupci.

„Sopečný dóm je znamení. Ale není to předzvěst zkázy. Pokud by však došlo k prasknutí, výsledné erupce páry a plynu by měly vážný dopad na globální klima. Teploty by se propadly o několik stupňů. Úroda by byla zničena. Počasí by bylo velice divoké,“ popisuje server.

Jak daleko jsme od strašného osudu v případě Kikai jsme, bychom se měli dozvědět příští měsíc. Nový průzkum pomocí seizmických a elektromagnetických senzorů a podvodních robotů by měl ukázat, jaký tvar kaldera má a to by mohlo odhalit i sílu tohoto živlu. Vědci také doufají, že vytvoří obraz podzemní magmatické nádrže do hloubky 30 km. Na základě těchto výsledků doufají, že budou vylepšovat predikci toho, kdy nastane další výbuch.

Kikai (supervulkán) sopky věda Japonsko

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy