Mayové po dlouhých staletích opět promlouvají? Pravda kolem záhadného Kodexu konečně odhalena

Starověká Mayská civilizace dodnes předkládá řadu otázek a nevyřešených tajemství. Vědci nyní přišli se zcela novým objevem, ověřili pravost starověkého mayského textu ze 13. století a vyřešili tak dlouhotrvající hádanku, zda je tajemný fragment skutečně pravý.

Grolier kodex, jak se tajemný text nazývá byl objeven lupiči v roce 1960. Dlouhá léta byl archeology a historiky považován za podvrh, nová analýza však prokázala, že se jedná o nejstarší známý rukopis psaný v Severní a Jižní Americe.

Během 19. století byly nalezeny i jiné Mayské kodexy a právě Grolier mezi nimi vystupoval jako stoprocentní padělek. Skutečnost, že byl nalezen lupiči v mexické jeskyni mu na pravosti taky moc nepřidala. Text se nakonec dostal do rukou bohatému mexickému sběrateli, což ve vědcích vzbudilo další vlnu nevole vůči jeho pravosti. Domnívali se, že stránky jsou šikovně navrženy tak, aby napodobily styl starověkého mayského písma, ilustrace i materiálu.

"Historie Kodexu je zahalena velkým dramatem," sdělil antropolog Stephen Houston z Brownovi University serveru ScienceAlert. "Bylo zjištěno, že Kodex byl nalezen v jeskyni a že se posléze dostal do rukou sběratele Josué Sáenze, který ho nakonec poslal do zahraničí, aby se nedostal do rukou mexických orgánů," dodává Houston.

Sáenz ve své výpovědi uvedl, že byl kontaktován dvěma lupiči, kteří mu řekli o jeskynním objevu a také dostal informace o tom, kde se Kodex nachází. Vědci nakonec prověřili i samotnou jeskyni ve které byl Kodex nalezen. Na místě našli mimo jiné i malou dřevěnou masku a obětní nůž. Ale zatímco tyto nálezy byly již dávno uznány jako autentické, Kodex v akademických kruzích stále budil rozpaky.

Houston a jeho tým se proto rozhodl přezkoumat všechny známé výzkumy na kodexu. Analyzovali původ rukopisu, zkoumali jeho použití ilustrací a ikonografie, to vše porovnali s řemeslnou zručností známých mayských malířů. Tým také provedl uhlíkovou metodu datování, která odhalila, že je ve skutečnosti Kodex Grolier starší než jiné Mayské kodexy.

"Tvrzení o jeho nepravosti se stalo jakýmsi dogmatu," říká Houston. "Rozhodli jsme se proto podívat se na celou věc pečlivěji. Nyní už nemůže existovat sebemenší pochybnost o tom, že Grolier je pravý," sděluje Houston konečný verdikt.

Uhlíková datace potvrdila, že rukopis pochází z 13. století a analýza textu naznačuje, že udělat padělek v roce 1960 je téměř nemožné, protože by to vyžadovalo dokonalou znalost aspektů mayské kultury, které však byly objeveny historiky a vědci až později ve 20. století. V tuto chvíli je tedy jasné, že se jedná o nejstarší text nalezený v Severní a Jižní Americe.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Mayové zajímavosti

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních, oznámil Šojgu

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua letos ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních. Tvrdí také, že ukrajinské jednotky ustupují po celé délce fronty. Tato prohlášení ale nelze ověřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy