Tohle se Čechům vážně líbilo? Dříve byly přitažlivé, dnes jsou tyto standardy krásy naprosto šílené

Svět módy a krásy všeobecně se mění, a v dnešní době dokonce každou sezónu. Takové změny mohou být poměrně dramatické, a když se ohlédnete, divíte se, co lidé nosili například v osmdesátých letech. Ale jak to vypadalo ještě dřív? Mnohem šíleněji.

V minulosti bylo velmi populární například svazování nohou, které v Číně patří k nejznámějším bizarnostem. Není zcela jasné, kdy a jak přesně tato technika v Číně vznikly, nicméně užívala se na ženy a dcery bohatých a šlechticů ve 13. století. Později se tato technika rozšířila i do Evropy a stala se standardem.

S vázáním se začínalo, když bylo dívce mezi 5 a 7 lety a spočívalo to v pevném ovázání jejích nohou v době růstu. Kvůli tomu se kosti v noze lámaly, klenba byla zcela zničena a prsty skončily téměř u paty. Tato technika byla velice bolestivá.

Zároveň měla za následek praktické zneschopnění dívky, protože se na takových nohou špatně chodilo. Důvodem byla sexuální přitažlivost drobných nohou, navíc to byla značka statusu. Rodina si mohla dovolit vázat nohy dívce, od které neočekávala práci. To ale není jediná bizarnost.

Ženy na renesančních obrazech často vypadají podivně, protože jsou jejich čela neobvykle vysoká. Není to však chybou malíře. V době renesance bylo čelo považováno za znamení krásy a čím vyšší a větší bylo, tím půvabnější byla žena. Aby ženy dosáhly kýženého výsledku, holily si nebo trhaly vlasy v okolí čela. Ve své podstatě začínaly pleš naschvál. A výjimkou nebyly ani Češky.

A protože vyholit a vytrhat si vlasy v okraji čela bylo málo, renesanční ženy se zbavovaly i řas. Zatímco dnes se ženy pokouší své řasy zahustit, prodloužit a zvýraznit pomocí nejrůznějších prostředků, v renesanci byly řasy považovány za symbol hyper-sexuality a jako takové odmítány. Ženy si tedy často odstranily řasy docela.

Z jednoho extrému do druhého. V antickém Řecku bylo znakem krásy, ale také čistoty a inteligence. Pokud žena neměla dostatečné množství chloupků v obočí, využila tmavého pigmentu, aby své obočí dokreslila. V extrémnějších případech si ženy mezi obočí lepily kozí nebo oslí chlupy, aby vypadaly realisticky.

V Anglii 17. století se výstřih stal velmi důležitým znakem krásy. Výstřihy se prohlubovaly a korzety ukázaly co nejvíce z poprsí, zároveň se ovšem snažily zachovat slušnost. Zároveň byl znakem krásy a postavení. Bledost naznačovala, že jste bohatí a nemusíte pracovat venku.

Aby ženy ukázaly a zdůraznily svou bledost, používaly bílé pudry na tvář a výstřih. Tento bledý make-up doplnily ještě tím, že si na ňadra nakreslily modré žilky, které v ostatních vzbuzovaly pocit, že je ženina pleť téměř průsvitná. A není tajemstvím, že bujnými korzety oslňovaly i Češky.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé Krása

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy