Bloody Mary není jen pohádková postava. Ta skutečná dala upálit stovky lidí

Název známého drinku se kryje s přezdívkou první anglické královny, která skutečně vládla. Dnes víme, že kořeněná kombinace vodky a rajčatového džusu je oblíbená na raní kocoviny obzvláště ve Velké Británii, ovšem jestli je nápoj skutečně pojmenován pro královně Marii I. Tudorovně není zcela jasné. Přízvisko “Krvavá” však sedí bezezbytku.

Královna Marie si svou přezdívku vysloužila angažovaností v popravách představitelů protestantské opozice. Během krátké vlády jich stihla nechat upálit, popřípadě jinak zavraždit, několik stovek. Navíc se jedná o počet známý z Knihy mučedníků (Book of Martyrs) Johna Foxe, pravděpodobně jich bylo ještě víc, jen se nedochovaly historické záznamy. Katolická církev, kterou tím chránila, dokázala být občas pěkně drsná, ale kde se krvelačnost vzala v původně křehké princezně?

Krvelačnost byla dědictvím po otci i matce

Možná něco zdědila či odpozorovala od otce, kterým nebyl nikdo jiný než jeden z nejznámějších anglických králů Jindřich VIII. Slávu mu však nepřinesly jen politické úspěchy a reforma církve, kterou v Anglii provedl, ale především jeho drsný vztah ke svým manželkám. Svou druhou ženu Annu Boleynovou dokonce nechal popravit, protože mu nedala mužského dědice trůnu. Podobně neuspěla ani Mariina matka - Španělka Kateřina Aragonská. Tu však čekalo jen vyhnanství v klášteře, ale kdo ví, jaký osud by ji potkal, kdyby nebyla ze španělského královského rodu. Právě Mariiny španělské kořeny, které se nutně pojily s jejím fundamentalistickým katolictvím, souvisely s krvavým běsněním na protestantech.

Po Jindřichovi VIII. na trůn nakonec usedl jeho jediný a vymodlený syn, ale byl slabé fyzické konstituce a zemřel dřív než se stal plnoletým, fakticky nikdy nevládl, moc držel regent John Dudley. Po smrti se Dudley pokusil zabránit usednutí právoplatné nástupnice Marie na trůn, protože se obával katolického revanšismu, jemuž Marie mohla otevřít bránu. Jeho obavy byly zcela oprávněné a sám se stal první obětí Bloody Mary. Poté co usedla na trůn, nechala Dudleye okamžitě popravit. Pronásledování a popravy nekatolíků mohly začít ve velkém.

Lze si vymodlit následníka trůnu?

Abychom Marii nekřivdili, pronásledování opozice nebylo jedinou náplní Mariiny vlády. Záhy se provdala za španělského následníka trůnu Filipa. Účelem bylo zplodit katolického pretendenta pro anglickou královskou korunu, který by zaručil katolickou pravověrnost celé zemi. Marie asi počítala s tím, že po jejím řádění už žádní protestanti v Anglii nezbudou. Tento plán však v 16. století nebyl příliš reálný. Marii již bylo 38 let, což možnost početí v situaci tehdejší nepříliš pokročilé medicíny komplikovalo, ještě větší překážkou byl manžel kralující ve Španělsku, manželství totiž bylo v praxi realizováno jen na dálku. Historie zná pouze jeden případ neposkvrněného početí, z hlediska moderní vědy navíc dosti pochybný. Marie to však nevzdala a usilovně se za narození dalšího katolíka modlila, což u ní vedlo k takzvanému falešnému těhotenství. Tento jev již moderní věda zná, ženám roste obvod pasu, zvrací, cítí hormonální změny jako u skutečného těhotenství. Dnes se psychosomatická diagnóza léčí hormonální léčbou, Marii nezbylo než situaci vyložit jako boží znamení.

Dnes víme, že vražděním Marie udělala nenáviděným protestantům medvědí službu. Již zmiňovaná kniha Johna Foxe Book of Martyrs zaznamenala Mariino krvavé řádění, plejáda upálených se stala mučedníky a propůjčila tak protestantismu mimořádnou legitimitu, čehož využila Mariina následovnice, její sestra a slavná královna Alžběta I. Tudorovna.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Velká Británie těhotenství Královna Alžběta I. král Jindřich VIII. Marie I. Tudorovna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

Rusko poslalo během března na Ukrajinu stovky raket, dronů a tisíce bomb

Při dubnových útocích na Ukrajinu použilo Rusko více než 300 raket, přibližně 300 dronů íránské výroby Šáhid a více než 3200 naváděných bomb. Uvedl to podle agentury Reuters ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy