Podivné a překvapivé evoluční změny? Těchto sedm vlastnosti naši předci neměli

Evoluce je pro mnohé jen termín z učebnice biologie. Jenže jde zároveň o něco, co stále probíhá. Je příliš brzy říkat, jak budou lidé vypadat za několik tisíc let. Jasné ale je, že my jsme získali díky síle výběru některé „superschopnosti“, které naši předci neměli, píše server IFL Science.

Pití mléka v dospělosti

Pití mléka je jedním z hlavních rysů savců. Lidé jsou ale jediným druhem na Zemi, který ho dokáže strávit i po skončení dětství. Faktem ale je, že i dnes trpí více než 75% světové populace laktózovou intolerancí. Po odstavení všichni ostatní savci a většina lidí přestané produkovat laktázu, enzym nezbytný ke zpracování laktózy - mléčného cukru.

Ale mutace, která se objevila před asi 7500 lety v oblasti dnešního Maďarska, umožnila některým lidem trávit mléko i v dospělosti. Může se to zdát nutričně bezvýznamné ale schopnost trávit hodně kalorické mléčné výrobky je neuvěřitelně užitečná pro lidi, kteří přežívají v chladných zimách.

Odolnost vůči nemoci

Evoluce je o přežití nejschopnějších - a velká část evoluční výhody spočívá v tom neumřít na onemocnění dříve, než bude jedinec mít děti. Takže je logické, že evoluce nám dala podporu proti některým běžným onemocněním. Nejčastěji studovaným onemocněním, které jsme v poslední době překonali, je malárie. Pokud jste v poslední době absolvovali nějaký kurz biologie, možná si pamatujete na zvláštní spojení se srpkovitou anémií. Je to proto, že existuje specifický gen, který pokud máte jen jeden, ochrání vaše červené krvinky před invazí parazita malárie - ale dva geny naruší červené krvinky a zablokují jejich průchod krevními cévami.

Ale není to jediný trik, který se vyvinul proti malárii. Existuje také více než sto mírně odlišných genů, které způsobují nedostatek bílkovin, které se podílejí na rozpadu červených krvinek. To ztěžuje parazitovi malárie, aby se dostal do červené krvinky. Další typ mutace, která se v poslední době rozšířila, blokuje parazity malárie, kteří se vyskytují v placentě.

Nejde ale jen o malárii - evoluce nám pomohla adaptovat se a vyvinout ochranu proti lepře, tuberkulóze a choleře – alespoň u některých lidí. Někteří vědci naznačují, že tomuto procesu pomáhá život ve městech.

Modré oči

Modré oči jsou další nedávno vyvinutou vlastností. Vědci zjistili, že pocházejí z mutace od jediného předka žijícího před 6 000 až 10 000 lety. Mutace ovlivnila gen OCA2, který kóduje protein potřebný k produkci melaninu. Ten má vliv na barvu naši kůže, vlasů a očí. V podstatě „vypne" schopnost mít hnědé oči tím, že omezí melanin produkovaný v duhovce a „zředí" barvu očí z hnědé na modrou. Světlejší oči neposkytují žádnou výhodu pro přežití, ale proto, že gen pro modré oči funguje podobně jako recesivní rys (i když je to trochu komplikovanější), otcové s modrými očima mají lépe zaručeno, že jejich děti jsou opravdu jejich vlastní.

Dýchání ve vysoké nadmořské výšce

Tibeťané žijí v jedné z nejméně pohostinných, a tudíž v jedné z nejméně osídlených oblastí na planetě – v Himálajích. A jejich schopnost zvládat život ve výšce s nízkou hladinou kyslíku je přímo zakódována do jejich genů. Jedna studie porovnávala původní Tibeťany, kteří žijí ve vysoké nadmořské výšce v Himálajské vysočině, s čínskými Chany z Pekingu, kteří jsou s nimi úzce příbuzní geneticky, ale žijí ve výšce blízko hladiny moře.

Výzkumníci zjistili, že tibetská krev byla geneticky předisponována k produkci více kyslíku přepravujícího hemoglobinové proteiny. Kdy došlo k této mutaci není úplně jasné, ale někteří genetici odhadují, že se to stalo již před 3 000 lety.

Chybějící zuby moudrosti

Nejsou to jen ústní chirurgové, kteří odstraňují zuby moudrosti (třetí moláry) z lidských úst - roli hraje také evoluce. Na naší evoluční cestě k tomu, abychom se stali lidmi, naše velké mozky doslova „přeplnily“ naše lebky a zúžily naše čelisti, což způsobilo, že se z dásní vynořila třetí řada molárů.

A poté, co se před tisíci lety rozvinulo zemědělství a lidé začali jídlo vařit, byla naše strava měkčí. Tento přechod vyžadoval méně namáhavé žvýkání. To znamenalo, že lidské čelistní svaly nebyly tak silné a tak zuby moudrosti zůstaly uvězněny pod dásněmi. To však zvyšuje riziko bolestivých infekcí.

Před několika tisíci lety se objevila mutace, která zabraňuje růstu zubů moudrosti. Teď jednomu ze čtyř lidí chybí alespoň jeden zub moudrosti. Lidé, kterým nejčastěji chybí alespoň jeden zub moudrosti, jsou Inuité z nejsevernějších oblastí Grónska, Kanady a Aljašky.

Snížená tolerance alkoholu

Anglicky se tato reakce nazývá „Asian glow“ nebo „oriental flushing syndrome“, česky „asijský flush“. Projevuje se zrudnutím kůže v obličeji, na krku a na končetinách, nevolností, bolestmi hlavy a tachykardiemi. Nedávno vyvinutý rys může ochránit obyvatelstvo východní Asie před smrtící rakovinou. Asi u 36% Východoasiatů (čínských, japonských a korejských) způsobuje pití alkoholu rudnutí tváře a nevolnost. Je to  způsobeno nedostatkem enzymu známého jako ALDH2. Lidé s nedostatkem ALDH2 mají také větší riziko vzniku rakoviny jícnu z pití alkoholu. Vědci se domnívají, že tato mutace nastala po vývoji zemědělství, které umožnilo výrobu alkoholu.

Scvrkávající se mozek

Možná si myslíte, že se lidské mozky díky všem vědomostem stále zvětšují, ale opak je pravdou. Ukázalo se, že se už více než 20 000 let zmenšují. Celková změna by se u dospělého muže dala přirovnat k tenisovému míčku. Vědci si ale zároveň nemyslí, že to znamená, že hloupneme. Jedna teorie spočívá v tom, že každý z nás spoléhá více na společnost, která nám pomáhá přežít, takže jako jednotlivci nepotřebujeme tolik místa. Když lidé domestikovali zvířata jako kočky a psy, jejich mozky se také zmenšily. Někteří vědci si myslí, že menší mozky mohou znamenat také to, že jsou zvířata klidnější.

Související

Neandrtálci

Záhadní předchůdci člověka: Nález čelisti v Tibetu mění fakta o evoluci

Dávno vyhynulí předchůdci moderních lidí denisované žili ve velké nadmořské výšce v Tibetu. Zjistili to vědci, kteří zkoumali čelist nalezenou na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Schopnost žít v tak extrémních podmínkách se dříve připisovala pouze druhu Homo sapiens, uvedl zpravodajský server BBC News. Podle vědců denisované pravděpodobně předali moderním lidem gen, který jim pomáhá zvládat život ve vysokých nadmořských výškách.

Více souvisejících

Evoluce Lidé mozek

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 6 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy