Nebezpečí, o kterém nikdo neví? Rozšířená hygienická pomůcka může být životu nebezpečná

Ženská menstruace je sice proces přirozený, zároveň s sebou ale nese i nebezpečnou stránku - syndrom toxického šoku, který je dlouhodobě spojován s užíváním tamponů. Nová studie však tvrdí, že menstruační kalíšky, které jsou používány po celém světě jako alternativa vložek nebo tamponů, mohou představovat ještě větší riziko.

Řada žen dává kalíšku přednost kvůli jeho ekonomickým a ekologickým výhodám, v posledních letech tak jejich popularita výrazně vzrostla. Mnozí je považují za etickou a hygienickou alternativu k tradičním hygienickým výrobkům. Neunikly ale ani pozornosti vědců.

Studie publikovaná v časopise Applied and Environmental Microbiology však zdůrazňuje, že infekční bakterie spojené se syndromem toxického šoku mohou zůstat v kalíšku bez ohledu na model nebo materiál - a to i poté, co byl kalíšek umyt dle návodu a doporučení výrobce.

Experti z francouzského Lyonu zkoumali vzorky z 15 různých tamponů a menstruačních kalíšků, aby zjistili, které by mohly zvýšit riziko růstu bakterií nebo riziko infekce vedoucí k syndromu toxického šoku. 

Výsledky ukázaly, že menstruační kalíšky představují riziko kvůli vzduchu, který obklopuje vaginu při jeho zavádění, podle autorů studie vytváří příznivé podmínky pro růst bakterie Staphylococcus aureus známé jako zlatý stafylokok.

Podle studie, ze které cituje server The Independent, je to způsobeno tvarem a objemem kalíšku, který vede ke zvýšení provzdušnění vaginy, což může podpořit růst bakterií. Studie rovněž ukázala, že i po trojnásobném umytí menstruačního poháru na něm i po osmi hodinách zůstává podstatné množství bakterií zlatého stafylokoka.

„Instrukce k menstruačnímu kalíšku naznačují, že kalíšek stačí před opětovným použitím vyjmout, vyprázdnit a opláchnout vodou z vodovodu, ale naše výsledky naznačují, že si ženy při dodržování této rady mohou nasadit kontaminovaný kalíšek," uvádí vědci.

Důvodem by mohl být fakt že stafylokok vytváří při  kontaktu s menstruačním pohárem kompaktní biofilm, který není možné při umývání ve vodě odstranit. Aby se zabránilo kontaminaci, doporučili vědci ženám, aby investovaly do druhého poháru, aby bylo možné ten použitý mezi používáním sterilizovat horkou vodou.

Výzkumní pracovníci také zaznamenali „mírné zvýšenou" produkci zlatého stafylokoka a toxinů v menstruačních kalíšcích v porovnání s tampony. „Užívání tamponů je nadále spojováno s syndromem menstruačního toxického šoku, byly ale popsány i případy syndromu spojeného s menstruačním kalíškem," uvedl doktor Gerard Lina, profesor mikrobiologie na univerzitě Claude Bernard v Lyonu.

Je však třeba poznamenat, že hygienické výrobky byly testovány v laboratoři a ne na skutečných ženách, a proto je prý třeba provést další výzkumy, aby bylo možné plně určit rizika. Studie také zjistila, že tvrzení, že tampony složené čistě z bavlny ,jsou bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze smíšených materiálů, nemusí být nutně pravdivé.

„Naše výsledky nepodporují hypotézu, která naznačuje, že tampony složené výhradně z organické bavlny mohou být bezpečnější než ty, které jsou vyrobeny ze směsi bavlny a hedvábí či viskózy nebo tampony složené výlučně z viskózy," dodal doktor Lina.

Syndrom toxického šoku je vzácná, ale potenciálně život ohrožující nemoc často spojená s užíváním tamponů u mladých žen, může se však objevit v jakémkoli věku. Pokud není syndrom léčen, může skončit smrtí.

Symptomy zahrnují vysokou horečku, průjem, bolest svalů, zčervenání, krvavé tečky na kůži, překrvení sliznic či potíže s dýcháním. Syndrom toxického šoku je možné léčit antibiotiky, jež jsou vybrána s ohledem na citlivost bakterií, které jsou původcem onemocnění.

Související

bolestivá menstruace trýzní mnohé ženy

Menstruace tak bolestivá, že ženu omezuje, může být příznak nemoci

Menstruace s bolestmi, které ženu omezují v běžném fungování, může být podle odborníků příznakem nemoci endometriózy. Dalšími příznaky jsou bolestivý sex nebo vyprazdňování. Endometriózou může trpět až jedna žena z deseti, podle odhadů v ČR až 250.000 žen. Uvedli to dnes odborníci u kulatého stolu ve Sněmovně. Mnoho lékařů podle pacientské organizace EndoTalks nemoc při diagnostice potíží nezvažuje, ženy čekají na správnou diagnózu i roky, nebo je jim jako řešení nabídnuto odstranění dělohy neboli hysterektomie.
bolestivá menstruace trýzní mnohé ženy

Vědci vyvíjejí novou léčbu na bolestivou menstruaci

Britští vědci vyvíjejí novou léčbu na endometriózou, tedy onemocnění provázené silnou bolestí při menstruaci. V rámci průlomové klinické studie ženám podají lék dichloroacetát, aby zjistili, zda pomáhá zmírnit bolest. 

Více souvisejících

menstruace menstruační vložky zdraví viry a bakterie ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy