Česká hrdost postavená na prostituci? Husité měli prapodivný zvyk

Zcela logicky si každý spojí vznik fenoménu husitství v první řadě s postavou Mistra Jana Husa. Kostnický mučedník však byl jen jedním z hrdinů na počátku české revolty, která přerostla v jednu z nejvýraznějších událostí celého středověku v Evropě. Jedním z Husových předchůdců byl i horlivý kazatel Jan Milíč z Kroměříže. A ten měl jisté podivné zvyky.

Jak už napovídá Milíčovo přízvisko ”, jednalo se o rodáka z úrodné Hané, ovšem do dějin se poprvé zapsal v Praze jako student ještě novotou lesknoucí se univerzity. Po studiích se mu podařilo získat post úředníka v královské kanceláři a stála před ním lukrativní kariéra, o jaké by se mu mohlo v moravském nepříliš bohatém městečku jen zdát.

Jako u všech učenců 14. století, kdy Milíč žil, bylo zvykem, že obdrželi církevní svěcení, s nímž bylo spojeno výnosné obročí. Zvykem bylo také přistupovat k obročí především jako ke zdroji příjmů, nikoli jako k příležitosti duchovně povznášet své bližní ve víře. V životě Jana Milíče však tímto nastal zvrat, opustil pohodlnou dráhu královského úředníka a započal celoživotní boj proti zlořádům v církvi, a že jich bylo.

Karel IV. jako antikrist

Zkorumpovanost středověké církve není a nebyla žádným tajemstvím. Na druhou stranu celá řada upřímně věřících s tímto stavem nebyla spokojená. Jedná se i o případ Jana Milíče z Kroměříže, který začal proti těmto zlořádům kázat ve velkém. Jak historie ukazuje, kazatelství se stalo jedním z nejmocnějších komunikačních prostředkůstředověku. Dodnes můžeme sledovat politické marketéry, jak vyzdvihují nezastupitelnou roli přímé volební kampaně, kdy politici vášnivě řeční před voliči a tím je strhnou na svou stranu. Rozdíl oproti náboženským reformátorům s Martinem Lutherem v čele není veliký.

Jedním z prvních kazatelů, který navíc využil účinek kázání v národním jazyce, v dobách kdy převažovala latina, byl Jan Milíč. Kázal několikrát denně a poslouchaly ho se zájmem stovky lidí, za čas nebyl snad nikdo v celé Praze a okolí, kdo by jeho kázání nevyslechl. Obsah Milíčových kázání byl nejrůznější, ale kritický osten v nich nikdy nechyběl. Dokonce jednou nazval antikristem i “papežského” krále a císaře Karla IV., ten však náboženskou horlivost Milíče obdivoval, a tak jeho nařčení velkomyslně přešel.

Hampejz předělaný na školu

Největším Milíčovým dílem však nebylo častování císaře Karla biblickými urážkami, ale založení proslule kazatelské školy. Tento záměr měl Milíč již dlouho, ale stál mu v cestě problém s nemovitostmi. Jinými slovy na nákup domu na Starém Městě neměl ani prostředky ani sponzory. Pomohla však shoda náhod. V Konviktské ulici sídlil vykřičený dům, na čemž by nebylo nic neobvyklého, ale seběhla se v něm krvavá potyčka mezi měšťanskými zpovykanými synky a královskými služebníky.

Citlivá královna Alžběta Pomořanská, která pravděpodobně sluhy osobně znala, byla události velmi pohoršena a Karel IV. se rozhodl okamžitě jednat. Nakázal bordel zrušit a předělat jej na bohulibější instituci. Náhle vyšel do popředí Milíčův projekt kazatelské školy, Milíč rychle zapomněl na to, že dar pochází od antikrista Karla.

Dost možná proto, aby “nevinné” lehké děvy pracující v původním podniku nesešly na úbytě, Milíčova kazatelská škola byla rozšířena o část starající se o polepšené prostitutky. Jeruzalém, jak byl institut pojmenován, se stal v rámci Prahy unikátním zřízením a obdržel od arcibiskupa vlastní autonomní samosprávu. Unikátní středověká “neziskovka” měla hodně příznivců, díky jejímž darům zřízení úspěšně prosperovalo. V církvi se však našlo mnoho závistivců, kteří usilovali o zrušení pražského Jeruzaléma, v čemž byli po Milíčově smrti úspěšní.  

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Jan Hus husitství Prostituce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 3 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 5 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 6 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy