Tajemný gejzír v Yellowstonu několikrát vybuchl a vědci jsou zmatení. Hrozí světu nebezpečí?

Obří gejzír Steamboat Geyser v Yellowstoneském parku o sobě dává znovu vědět. Největší aktivní gejzír na světě v posledních šesti týdnech třikrát vybuchl a vědci neví proč. Informuje o tom agentura Reuters.

Největší aktivní gejzír na světě, který se nachází v Národním parku Yellowstone, v posledních šesti týdnech několikrát vybuchl. Podle geologů je tento vzorec neobvyklý, vůbec to prý ale neznamená, že by mohly přijít ničivé vulkanické erupce pod státem Wyoming.

Steamboat Geyser, který dokáže chrlit vodu do výšky až 91 metrů, vybuchl 15. března, 19. dubna a minulý pátek, tedy 27. dubna. Třikrát v jednom roce naposledy vybuchl v roce 2003, uvedla agentura Geological Survey v Yellowstone Volcano Observatory. Než došlo k březnové aktivitě, vybuchl živel naposledy před více než třemi lety – v září 2014.

„Neexistuje nic, co by naznačovalo, že by mohlo dojít k jakémukoliv vulkanickému výbuchu," uvedl Michael Poland, vědec z Yellowstone Volcano Observatory. Letošní erupce byly menší než obvyklé erupce tohoto gejzíru, ale dvě dubnové byly zhruba desetkrát větší než výbuch asi nejslavnějšího gejzíru Old Faithful, který také leží v Yellowstonu – alespoň pokud jde o množství vypouštěné vody.

Geologové nezjistili důvod této poslední řady výbuchů, ale dodávají, že mohou naznačovat tepelnou poruchu v gejzíru, nebo to, že Steamboat může mít menší erupce místo jedné velké. Vzhledem k tomu, že většina gejzírů nevybuchuje podle pravidelného rozvrhu, „by to mohlo jen odrážet náhodnost gejzírů," uvedl Poland.

Pouze gejzír Waimangu Geyser na Novém Zélandu chrlil vodu výš než Steamboat Geyser – až do 160 metrů. Ten ale zanikl před více než 100 lety.

Yellowstone se nachází na vrcholu sopky, která vytvořila obrovský kráter. Na plošině se nachází nejrozmanitější a nejrozsáhlejší kontinentální hydrotermální systémy na světě, včetně vícebarevných pramenů, bahenních kotlů a gejzírů.

A i když jsou výbuchy gejzíru Steamboat neobvyklé, mnohem znepokojující by bylo, kdyby se voda z hydrotermálních systémů vypařila, což by mohlo naznačovat, že horké magma se z hlubin dostalo na povrch. „Yellowstone neprožil za 70 000 let žádnou vulkanickou erupci. Gejzíry vybuchují po celou dobu,“ uklidňuje Jake Lowenstern, výzkumný geolog USGS, který se specializuje na sopky.

Související

Více souvisejících

Yellowstone National Park gejzír USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy