Jak vypadá nejodolnější tvor na světě? Přežije pád jaderné bomby, srážku s asteroidem, výbuch supernovy i hladomor

Ani nejsilnější tvorové na zemi nedokáží žít bez slunce. Existuje však na planetě tvor, který vydrží 30 let bez vody a potravy, radiaci silnější než z atomové bomby, vakuum, teplo i mráz. Seznamte se s želvuškou.

„Želvušky jsou extrémně odolní živočichové," říká Thomas Boothby, specialista z University of North Carolina. "Vědci se stále snaží zjistit, jak dokáží přežít tyto extrémy."

I kdyby se všechny oceány na Zemi vypařily a úplně zničily život na planetě, Boothby tvrdí, že želvušky by v naprostém klidu přežily vysoké teploty. Ostatní druhy žijící v moři by pravděpodobně zemřely dříve, než by se voda začala vařit.

Pokud se naše Slunce stane zhruba za šest miliard let červeným obrem i to budou podle vědců schopny přežít. Teprve až naši planetu Slunce pohltí, bude to znamenat u jejich konec, tvrdí časopis  Scientific Reports.

Vesmírné události, jako jsou střety asteroidů s planetou nebo výbuch supernovy, byly příčinou minulých hromadných vymírání na Zemi. Podobné katastrofy by mohly snadno vymazat i lidstvo.  „Patříme k citlivým druhům a drobné změny v životním prostředí nás dramaticky ovlivňují,“ říká spoluautor studie Rafael Alves Batista z Oxfordské univerzity.

Blízko naší planetě jsou  Jupiterůvy měsíc Europa a Saturnův měsíc Enceladus. Ty mají pravděpodobně podpovrchové oceány vyhřívané sopečnou činností. Pokud je na nich život, mohl by se podobat právě želvuškám. I proto vědce tolik zajímají.

Pokud by planetu zasáhla velká katastrofa, mohly by právě želvušky obnovit život na planetě. Jejich schopnost přežití je naprosto fascinující. Předpokládá se, že pokud by na planetu dopadl asteroid jako před 66 miliony léty, vyhubilo by to 75% všech druhů.

Vznikla by planetární zima. Protože však osminohé želvušky žijí u kráterů podmořských vulkánů, nijak by se jich to nedotklo. Dokonce, i pokud by zamrzly v ledu, po rozmražení by oživly.

Želvušky by přežily i jiné katastrofy, které by mohly zemi zasáhnout nebo již zasáhly. Výbuch supernovy a vypaření oceánu? Masivní erupce gama záření?  Nepravděpodobné, ale i kdyby želvušky to přežijí!  Vědci tvrdí, že pouze úplné spálení planety Země Sluncem povede k úplnému vyhynutí života na Zemi, a to včetně želvušek.

„Zdá se, že život, je těžké úplně zničit," říká další expert z Oxfordu David Sloan. "Obrovské množství druhů může zaniknout, ale život jako celek bude pokračovat." A to je povzbudivá zpráva pro vědce hledající známky života mimo naší planetární soustavu.

„Želvušky jsou tak nezničitelné tady na Zemi," říká Alves Batista, "ale je možné, že existují další podobné odolné druhy jinde ve vesmíru."

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda želvuška paraziti

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy