Nenávist Rudolfa II. a Matyáše? České království to šeredně odskákalo

Slavný mecenáš umění Rudolf II. neměl žádné legitimní potomky, což otevíralo dveře k trůnu jeho mladšímu bratrovi. Po takové příležitosti zatoužil nejeden druhorozený syn. Avšak jen zlomku z nich se taková možnost naskytla a skutečně jen pár vyvolených ji dokázalo skutečně zrealizovat, jedním z nich byl i Matyáš Habsburský.

Rudolf II. patří zcela jistě mezi nejoblíbenější české panovníky z plejády habsburských králů. Tím, že svůj dvůr přesunul, jako jediný z nich z Vídně do Prahy učinil nejen symbolické gesto, ale uvadající metropoli českého státu tím opět pozvedl mezi města, která na evropské mapě něco znamenají. Nebýt turbulentních let třicetileté války, zapsal by se do českých dějin Rudolf II. ještě pozitivněji. Jeho sbírka uměleckých předmětů neměla v historii obdoby. Bohužel ji rozkradla švédská armáda a tak na celou řadu kuriozit, původně patřící české koruně, se můžeme akorát jezdit dívat do Stockholmu. Jako mecenáš kultury, a dá se říci i vědy, neměl Rudolf II. konkurenci, ale v politických záležitostech se spíše utápěl.

Ambiciózní mladší bratr

Rudolfův mladší bratr Matyáš byl jiného ražení, což není žádný div oproti podivínovi Rudolfovi, který pravděpodobně trpěl maniodepresivní psychózou. Také díky Rudolfovu zdravotnímu stavu, krom maniodepresie si později svým životním stylem uhnal i syfilis, arcivévoda Matyáš začal pomýšlet na královskou korunu. Rudolfův stav se zdál kriticky kolem roku 1606 a Matyáš vycítil příležitost, sešel se s dalšími členy habsburského rodu ve Vídni, kde bylo dohodnuto jeho nástupnictví a také to, že má být hlavním reprezentantem rodu ve střední Evropě. Na tomto místě je nutné připomenout, že na počátku 17. století nebylo centrum habsburské moci ani tolik ve Vídni nebo Praze, ale v Madridu, kde sídlila španělská větev Habsburků, která ovládala tehdejší největší evropské kolonie a stále ještě měla určitý vliv i v části bohatého Nizozemí.

 Vraťme se ale k bratrskému sporu ve středoevropské monarchii. Rudolfův stav se záhy po začátcích jednání zlepšil a možnost převzetí trůnu pro Rudolfovu nesvéprávnost se rozplynula. Matyášovi táhlo na padesát a usoudil, že se bude muset ujmout vlastní iniciativy, jinak by se vysněného titulu taky nemusel dožít. Využil křehké mezinárodní situace na východě soustátí, kde panoval nestabilní mír s Osmanskou říší po několika porážkách habsburských vojsk. Bez souhlasu právoplatného uherského panovníka Rudolfa, svolal Matyáš uherský zemský sněm, kde se mu tamější šlechtu podařilo přesvědčit, že Rudolf plánuje další válku s Turky, o kterou na jihovýchodě země neměl nikdo zájem.

Jak moc měli čeští stavové rádi Rudolfa II.?

Rakouské a uherské země vyhlásily konfederaci – obraný spolek proti komukoliv, kdo by chtěl narušit stávající stav včetně císaře Rudolfa II., čímž také předznamenali pozdější svržení panovníka českými stavy během jejich povstání na úvod třicetileté války. Teď však ještě čeští stavové stojí za Rudolfem sídlícím v Praze, a to ze zcela zištných důvodů. Katolík Rudolf musí poníženě přijmout roku 1609 tzv. Rudolfův majestát potvrzující náboženské svobody v českých zemích.

Rudolf však věděl o Matyášových ambicích na českou královskou korunu, a tak se spojil se svým synovcem pasovským biskupem Leopoldem. Do Čech vstoupilo na Rudolfovo pozvání vojsko pasovských, obsadilo České Budějovice a stanulo před Prahou, ovšem místo vojenské pomoci proti Matyášovi, začali pasovští žoldnéři drancovat a dokonce došlo na několik bitek s tuzemskými vojenskými jednotkami.

Tím se však Rudolf II. definitivně odepsal i v očích do té doby věrných českých stavů. Po podepsání listiny náboženských svobod Rudolf již také neměl, co nabídnout. Matyáš byl přijat za českého panovníka, byť bylo Rudolfovi ponecháno sídlo na Pražském hradě, o které Matyáš však neměl pražádný zájem, jako všichni ostatní Habsburkové s čestnou výjimkou v osobě podivína Rudolfa II.    

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie rudolf II. Praha Umění válka

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

"Smrt režimu." Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy