Modrá láva a plameny? Vulkán skrývá smrtelně nebezpečné tajemství

Sopky jsou nebezpečné, ale zároveň velmi krásné. Platí to především pro indonéskou sopku Ijen. Ta o sobě dala nedávno vědět, když kvůli erupci muselo být z jejího okolí evakuovány asi dvě stovky lidí. A čím je tento živel tak zajímavý? Chrlí modrou lávu.

Sopky z celého světa jsou středem folklóru a různých mýtů. Tyto ohnivé hory mohou nečekaně vybuchnout a vychrlit tuny lávy a popela. Právě touto svou silou po staletí inspirovaly a zároveň děsily lidi. Existuje jedna sopka, která má pověst, jež překoná všechny ostatní – indonéský vulkán Kawah Ijen, známý také jako Modrá sopka.

Aktivní vulkán Ijen láká turisty mimo jiné proto, že vzhledem k přítomnosti síry chrlí nezvyklé modré plameny. Nachází se zde také malebné vulkanické jezero, které je naplněné výrazně tyrkysově zbarvenou vodou. Údajně jde o nejkyselejší jezero na naší planetě. Nedaleko jezera se již několik desetiletí těží ručně síra.

Aktivní sopka Kawah Ijen je součástí komplexu sopky v oblasti Banywang Regency na Jávě. Jedná se o jednu z nejobvyklejších sopky na světě, protože neprodukuje obvyklou červenou lávu a černý kouř. Kvůli podzemním aktivitám do vzduchu šlehají jasně modré plameny. Někteří lidé to označují jako elektrický modrý požár, píše server interestingengineering.com.

K tomuto jevu dochází, když sopečné plyny obsahující síru přicházejí do styku se vzduchem teplejším než 360 °C.

Sopka Ijen má jednu z nejvyšších úrovní síry na světě. Když jsou tyto husté plyny vystaveny kyslíku a ozářené roztavenou horkou lávou, hoří modře. Modré hořící plameny Kawah Ijena lze vidět pouze v noci. „Vidět tyto plameny v noci je zvláštní a mimořádné," říká fotograf Olivier Grunewald. „Po několika hodinách v kráteru jsme se cítili jako na jiné planetě."

V kráteru je také možné najít také největší kyselé jezero na světě. A i když tyrkysová voda tohoto jezera působí velkolepě, může ohrozit váš život. Když modré plameny zhasnou, zanechají po sobě pevné kameny bohaté na síru. Lidé pak tyto kameny sbírají na horní straně hory a nosí je v koších dolů, kde se prodávají.

Práce však nejsou neregulované a tak lze často vidět i malé děti, jak pobíhají nahoru a dolů ve svazích a doufají, že finančně podpoří své rodiny s nízkými příjmy. Místní sběrači dostávají asi 680 indonéských rupií za kilogram, což odpovídá zhruba šesti americkým centům nebo jedné české koruně.

Pracovní podmínky jsou velmi nebezpečné. Sběračům nesmí chybět mrštnost a síla, zároveň jsou ale také dlouhodobě vystaveni toxickým oxidům síry. Bez plynových masek nebo jiných bezpečnostních opatření pak mnoho pracovníků trpí dlouhodobými zdravotními problémy kvůli vystavení síře. Tyto vulkanické materiály ze sopky činí jedno z nebezpečnějších míst na Zemi.

Související

Více souvisejících

sopka Ijen (Indonésie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy