Středověký Sheldon? Intelekt Alfonse X. dodnes udivuje, řešil i šachy pro 4 hráče

Středověcí králové nejsou zrovna proslulí svou vzdělaností, ale občas se mezi nimi najde nějaká výjimka – kastilský král Alfons X. mezi tyto světlé výjimky rozhodně patřil, a ne náhodou si vysloužil lichotivou přezdívku El Sabio (Moudrý). Nezajímala ho ale pouze věda – proslavil se také jako literát a velmi ambiciózní vladař, mimo jiné byl určitou dobu i vládcem Svaté říše římské, jejíž formální součástí bylo i tehdejší české království.

Jak už to tak ve středověku bývá, o Alfonsově dětství toho víme opravdu málo. Narodil se jako nejstarší syn kastilského krále Ferdinanda III. a Alžběty Švábské a vychovávaný byl patrně na dvoře v Toledě. První spolehlivější zprávy o Alfonsovi se týkají až jeho účasti na vojenských tažení jeho otce, kterých se Alfonso účastnil od svých 16 let.

V roce 1252 nastoupil po smrti otce na Kastilský trůn a shodou okolností se stal také dědicem Leonského království. Hned po nástupu k vládě vedl úspěšné tažení proti Portugalsku při kterém obsadil oblast Algarve a uzavřel spojenectví s Anglií. Díky původu své matky z rodu štaufských císařů získal také dědický nárok na trůn Svaté Říše Římské, kterého také roku 1256 využil při kurfiřtské volbě panovníka.

Jenomže se tak zapletl do složité a finančně nákladné říšské politiky, které příliš dobře nerozuměl, a tak byl nakonec v Cáchách korunován jeho protikrál Richard Cornwallský. Náročným angažmá přivedl Kastilii do finanční tísně, kterou chtěl řešit znehodnocením měny, čímž úplně pohřbil nevelký obchod a poštval proti sobě jak města, tak i šlechtu. Situace vedla až k povstání proti jeho vládě, které usmířil až jeho nejstarší sny roku 1276. Svého nároku na císařský trůn se nakonec vzdal na naléhání papeže Řehoře X.

Manželské eskapády filosofa na trůně

Podobně divoký jako jeho vláda byl i jeho manželský život. Otec ho chtěl oženit s dcerou navarského krále, z tohot sňatku ale nakonec sešlo. Alfonso ale nezahálel a našel si útěchu u Mayor Guillén de Guzmán, se kterou měl dokonce i dceru Beatrice. Poté se spolu i oženili, ale nakonec byla svatba z politických důvodů anulována a dcera prohlášena za nelegitimní. Jeho další ženou se stala Violante z Aragonu, kterou si vzal roku 1249 – tehdy ji bylo deset let. Vzhledem k jejímu mladému věku nebylo poměrně dlouho jasné, jestli bude vůbec schopná porodit dědice, přestože nakonec porodila celkem 11 dětí. To Alfonsovi nebránilo pořídit si ještě několik dalších milenek (jednou z nich byla i jeho teta) a nelegitimních dětí. Ke konci života mu ale rodinné záležitosti přinesly více strasti než radosti.

Když v bitvě u Ecije roku 1275 proti emírům z Granady a Maroka zemřel jeho nejstarší syn Ferdinand, vypukl spor o nástupnictví, který poznamenal polední léta jeho vlády. Sám Alfons si zvolil jako svého následovníka svého vnuka po Ferdinandovi, to se ale nelíbilo Sanchovi, druhému nejstaršímu synu Alfonsa. V jeho prospěch mluvil nejen starý kastilský zvyk mužského seniorátu, ale zejména podpora značné části šlechty, která neměla Alfonsa příliš v oblibě. Nakonec byl donucen uznat Sancha jako svého následovníka. Na smrtelné posteli, ale změnil názor a v závěti Sanchu z následnictví vyloučil, což nevyhnutelně vedlo k další občanské válce.

Odkaz učeného krále

Přestože Alfonso velmi dbal na rytířskou kulturu a zbožnost chtěl uspořádat křížovou výpravu proti muslimům, velmi dobře uvědomoval význam klasické pohanské, židovské a arabské učenosti, která značně překonávala tu křesťanskou. Proto na svém dvoře podporoval učence všech vyznání. Zejména podporoval překlady arabských vědeckých děl, ovšem nejenom do latiny, jazyka učenců, ale i do kastilštiny.  

Alfonso proslul zejména svým zájmem o astrologii (proto také dostal přezdívku El Astrológo) a asi nejvýznamnější dílem jsou tzv. Alfonsovy astronomické tabulky, které se používaly ještě v době Mikuláše Koperníka. Zajímala ho také historie, nechal sestavit kompilaci křesťanských i muslimských kronik a byl i literárně činný – slavná je dochovaná sbírka Mariánských písní Cantigas de Santa Maria. Přitom ale nezapomínal ani na zábavu, jeho velkou slabostí byly šachy, ve středověku považované za hru králů.

Alfonsova vzdělanost šla velmi dobře vidět i v jeho zájmu o jednotnou legislativu na všech jím ovládaných územích (Kastilii, Leonu a Galicii), ale podobně jako tomu bylo v případě zákoníků Karla IV., šlechtě se příliš nelíbil, a tak byl zákoník prosazen až jeho pravnukem. Přesto ale patří zákoník Siete Partidas k největším právním dílům středověku a na americkém jihozápadě tvoří dodnes základ zdejšího právního systému.

král Alfons X. věda astrologie Španělsko Muslimové

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 10 hodinami

včera

Izrael po rozhodnutí Turecka hledá nové dodavatele. Zvažuje i Česko

Izrael se po rozhodnutí turecké vlády o zastavení vzájemného obchodu chystá najít nové zahraniční dodavatele. Tato volba by mohla směřovat k přátelským zemím, jako jsou Německo, Česko, Británie, Řecko nebo Maďarsko, uvádí server Ynet.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy