Patronem Benátek je i známý český světec. Proč ho dal král umučit?

Jedním ze čtyř patronů slavného italského města Benátek je i český světec Jan Nepomucký, vše je o to zajímavější, že Jan Nepomucký je patronem charakteristických benátských gondoliérů. Umučit ho nechal král Václav IV., ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po děsivém činu. Kněz, který žil ve vrcholném středověku se stal hvězdou katolického baroka a své slávy si jako všichni ostatní světci příliš neužil.

Jan Nepomucký byl typickým učencem své doby, který pracoval v církevních službách. Jan pocházel z Pomuku, kde pravděpodobně získal základní vzdělání. Bohužel celá řada dalších informací o jeho životě je známá jen z církevních legend, tudíž nejsou vzhledem ke své povaze příliš věrohodné. Možná absolvoval nějaký semestr na pražské univerzitě, ovšem s jistotou víme jen, že vystudoval na prestižní univerzitě v Padově právo, ale to až poté co sloužil jako notář u arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, což souvisí i s tím, že na absolvování prestižní školy bylo potřeba nemalých prostředků a ty měl díky rozsáhlým církevním obročím.

Romantika z učebnic je vymyšlená

Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa, což byla jedna z nejdůležitějších pozic v tehdejší církvi českých zemí. S jeho funkcí se také pojí nejznámější mýtus o jeho vraždě. Ve školních učebnicích se píše o Janu Nepomuckém, který byl soukromým zpovědníkem královny Žofie a král Václav IV. ho nechal umučit kvůli jeho věrnosti a neochotě vyzradit tajemství na královnu. Romantické drama jako z Dumasových Tří mušketýrů. Jeho autorem je rovněž obdobně nadaný fabulátor kronikář Václav Hájek z Libočan. Realita však byla poněkud odlišná.

Václav IV. se dostal do poměrně závažného sporu s tuzemskou církvi, jednou příčinou byl spor ve věci papežského schizmatu a další byl obvyklý spor o moc. Václav IV. chtěl totiž vytvořit z opatství v Kladrubech další biskupství, kde by dosadil svého pretendenta a oslabil moc konkurenta v podobě pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ovšem arcibiskup mu vypálil rybník a uprázdněný stolec kladrubského opata pohotově obsadil svým kandidátem opatem Olenem.

Vaclav se rozčílil a zajal několik nejbližších spolupracovníků biskupa, které dal mučit, což Jan z Pomuku nevydržel a mučení podlehl. Historici se domnívají, že právě spor o klášter v Kladrubech byl příčinou násilné vraždy budoucího barokního světce, už jen proto, že významný opoziční činitel by jen těžko mohl do intimní blízkosti královny a tím pádem i královského dvora.

Z Pomuku do Benátek

Právě barokní obliba světce Jana Nepomuckého vedla k tomu, že se stal jedním z patronů Benátek. Jak se všeobecně ví, hlavním patronem Benátek je svatý Marek, ale ten má tři další kolegy. Kromě Jana Nepomuckého také svatého Theodora a svatého Rocha. Někomu můžou připadat čtyři patroni na jedno město poněkud příliš, ale obliba světců v katolické Itálii si dodnes se středověkou či barokní zbožností příliš nezadá. Bouřlivá procesí doprovázená flagelanty a emotivními výjevy v jejich průběhu donutí snad každého pozorovatele položit si otázku, zda-li se ještě stále nachází v 21. století.

S Janem Nepomuckým se v Benátkách také pojí jedna slavnost, která však není čistě náboženská, ale je o to zajímavější a charakterističtější pro Benátky. Jan Nepomucký je totiž patronem největšího závodu benátských gondol Regatta Storica a kolem jeho sochy na soutoku Canale Grande a Canale Cannaregio se gondoly obrací. Zároveň se jedná o jedinou sochu přímo u Canale Grande.

A jak přišel Jan z Pomuku na příjmení Nepomucký? Jedná se o zkomoleninu latinské podoby jména Iohannes de Pomuk, ke které došlo právě v průběhu rozšíření slávy světce jezuity v období baroka.  

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie sv. Jan Nepomucký Václav IV. Itálie (Benátky)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy