"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou epidemii se ustálil název Černá smrt, probíhala od poloviny 14. století a vyhubila třetinu tehdejší evropské populace, ovšem v českých zemích se příliš výrazně neprojevila, dodnes je záhadou proč zrovna uprostřed Evropy existoval ostrov ušetřený od utrpení.

Mor do Evropy přišel od mongolských kočovníků a největším problémem bylo, že nikdo nevěděl, co nemoc způsobuje a o možnostech léčby ani nemluvně. Medicína ve středověku byla velmi primitivní a tak nejrozšířenější výklad příčin morové epidemie spočíval v konstatování, že se jedná o trest za lidské hříchy od Boha. Dnešní moderní věda již pojmenovala pravou příčinu, kterou je bakterie Yersinia pestis, ale středověk více spoléhal na usilovné modlitby k Bohu nebo dokonce se mnozí fanatici pokoušeli zažehnat příčinu moru tvrdým pokáním za hříchy.

Flagelanství a sebemrskáčství bylo na denním pořádku, ale s jedním lékem tehdejší lékaři přeci jen začali díky moru častěji operovat na denní bázi a používá se dodnes nejen v lékařství. Jedná se o destilovaný alkohol, jehož výrobní technologie se dostala do Evropy z arabského světa a k jeho rozšíření výrazným způsobem přispěla epidemie Černé smrti.

Myši jsou v tom nevinně

Mor se nejvíce rozšiřoval ve velkých městech, mnohem méně pak ve venkovském prostředí. Důvodem byl pohyb v uzavřeném prostoru, kde docházelo k častějším kontaktů s přenašeči bakterií Yersinia pestis. V pokročilejších fázích epidemie se lidé nakazili jeden od druhého, ale počátek infekce mezi lidmi zapříčinily blechy doslova přeskakováním na člověka z krys. Tudiž hlodavcí, kteří jsou obvykle považováni za největší příčinu morových epidemií, jsou jen polovičním viníkem masového umírání.

Jednoznačně se nedá ani určit, proč se epidemie Černé smrti vyhla některým oblastem středověké Evropy. V dějepisných učebnicích si můžeme přečíst, o ušetření české kotliny před morem, což vedlo k vzestupu politické moci Lucemburků panujících na ušetřeném území. Asi každý si představí hornaté pohraničí okolo českých zemí, které odradilo mnohé dobyvatele a stejně tak přenašeče moru. Nicméně je na místě skepticismus.

Přestože kopcovité území mohlo hrát svou roli, nevysvětlí, proč byla od morové rány ušetřena další území ležící v rovině jako severovýchodní část Polska nebo Milánská oblast v Itálii. Chladnější počasí sice také mělo vliv na šíření nemoci, jelikož bakterie se od určité teploty nedokáže rozmnožovat, ale na rozdíl od středoevropských zemí se nedají považovat klimatické podmínky v Miláně za studené. V případě Čech měl však jasno tehdejší kronikář František Pražský, který napsal, že epidemii vyvanulo z Čech, “čerstvé a zdravé povětří.”

Úplně růžové to však s morem v Čechách nebylo, první epidemie sice nedorazila v plné síle, ale celá řada dalších již ano, ovšem pozdější výskyty již neměly tak drtivý a globální dopad jako ta odehrávající se v polovině 14. století.

O co nás mor obohatil?

Mor byl tak výraznou záležitostí, že se znatelně promítl i do lidské kultury jako jeden z negativních symbolů. U nás ho dodnes připomínají morové sloupy rozeseté po celé zemi. Největší morový sloup na světě dokonce najdeme v Olomouci. Sloup Nejsvětější trojice sice dostal městskou památkovou rezervaci v Olomouci na seznam kulturního dědictví UNESCO, ale mor se do lidské kultury otiskl i jinak, např. slovo karanténa pochází z dob morových nákaz.

Jednou z příčin globálního rozšíření moru bylo rozvážení bakterií lodní dopravou. Byla tak přijata regule vyžadující od lodní posádky, aby vydržela kotvit na moři aspoň 40 dní - z italského  quarante  tj. čtyřicet pak vznikl termín karanténa. Tak že by kromě hor pomohla Čechám ubránit se Černé smrti i absence moře u svých hranic?

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

historie nemoci mor smrt Česká republika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj dorazil do boji zmítaného Charkova. Ukrajina zastavila ruský postup

Ukrajinské jednotky zastavily ruský postup v některých zónách Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde vede Rusko novou ofenzívu. Oznámila to ve čtvrtek ukrajinská armáda, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy