Opravdu je lidstvo ohroženo globálním oteplováním? Světu může apokalyptická zkáza spíše pomoci

O globálním oteplování byly napsány už tisíce knih a skleníkové plyny jsou prohlášeny za nepřítele. Jenže nic není černo-bílé. Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Geofyzikální výzkumy a studie, by paradoxně skleníkové plyny mohly lidstvu pomoci přežít například sopečný výbuch apokalyptických rozměrů.

V roce 1815 vybuchl na indonéském ostrově Sumbawa stratovulkán Tambora. Tato erupce, na jejž následky zemřelo zhruba 100 tisíc lidí, je považována za jednu z nejkatastrofálnějších za posledních 10 tisíc let. Výbuch sopky ovlivnil následující rok celou severní polokouli v podobě změny klimatu, kdy sopečný prach v atmosféře zastínil slunce a teplota šla prudce dolů. Rok 1816 bývá proto označován jako „rok bez léta", uvedl britský list Daily Mail.

Geoinženýři nově tvrdí, že Zemi podobná apokalypsa dříve či později čeká znovu, čemuž sice zabránit nelze, nicméně díky skleníkovým plynům je prý možné minimalizovat následky „vulkanické zimy".

Na studii se podíleli vědci z britské Univerzity v Readingu (poblíž Londýna) a inženýři z Centra pro mezinárodní výzkum klimatu a životního prostředí v Oslo (Cicero). Podle nich by "vulkanickou zimu" mohlo zmírnit napumpování obrovského množství hydrofluorouhlíku (HFC) do atmosféry, což by ji oteplilo, a vyvážilo tak pokles teploty po zastínění slunce sopečným popelem.

HFC je jakýmsi bratrancem „zlých" freonů (CFC), které byly v 80. letech zakázány, protože devastovaly ozónovou vrstvu. HFC (konkrétně HFC-152a) je naopak „hodný" skleníkový plyn, který ozón neničí a po pár letech se sám v atmosféře rozloží.

Je správné měnit počasí?

Plán na záměrné ohřátí atmosféry má ovšem jeden háček: je velmi nákladný. Továrny, kde se vyrábí plast už dnes sice produkují HFC, ale aby jeho množství bylo efektivní k odvrácení "vulkanické zimy", musely by všechny výkon naráz zvýšit stonásobně. „Lidstvo se jednou bude muset rozhodnout, zda se mu vyplatí investovat peníze do masivní produkce HFC," říká k projektu profesor Keith Shine z Univerzity v Readingu, který je také členem Královské meteorologické společnosti.

„Možnost zasáhnout do počasí inženýrskými projekty je sice děsivá, na druhou stranu rychlé oteplování stejně jako ochlazování Země škodí lidstvu a ekosystému. Je tedy rozumné zabývat se otázkou, zda by se lidé měli pokusit uměle zakročit a zmírnit změny klimatu," tvrdí profesor John Shepherd z Univerzity v Southamptonu.

Doktor Matt Watson z Univerzity v Bristolu k tomu říká: „Myšlenka je to velmi zajímavá a nejspíš se o ní bude ještě hodně debatovat. Nicméně obezřetnost je na místě. Člověk se sice už snaží napravovat své chyby, v tomto případě by to ale bylo poprvé, co by zasáhl proti přirozenému jevu, byť s děsivými následky pro lidstvo. A chceme si hrát se zákony přírody?"

Související

Ilustrační fotografie.

Nenormální únorové počasí. Je o více než šest stupňů tepleji

Čeští meteorologové předpokládají, že letošní únor bude nejteplejším únorem v Česku v historii měření. Na sociální síti X to v pondělí uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průměru je zatím o více než šest stupňů tepleji oproti dlouhodobému průměru. 

Více souvisejících

globální oteplování Apokalypsa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy