Doba temna? Ale kdeže! Pět středověkých vynálezů naprosto změnilo svět

Středověk je často považován za období temna, které lidstvu téměř nic nepřinesl. Není to tak úplně pravda. Existuje mnoho lidských činností, které středověké vynálezy naprosto změnily a posunuly vývoj lidstva o notný kus dál. Vybrali jsme pro vás pět vynálezů, které náš život ovlivňují do dnes.

1) Mechanické hodiny

První primitivní mechanické hodiny postavil v roce 996 pro město Magdeburg budoucí papež Silvestr II. Původní důvod byl, aby mniši dodržovali správný čas modliteb. Brzy se však ukázalo, že hodiny ovlivňují život celého města. Lidé se ve smluvený čas setkávali, pracovali podle hodin a bavili se a jedli podle hodin. Cesta k přesným a všeobecně použitelným mechanickým hodinám byla dlouhá. Na konci 15. století je již však měla všechna větší města.

2) Střelný prach

Střelný prach byl vynalezen v Číně někdy v 9 až 11. století a poměrně dlouho se používal pro zábavu na císařském dvoře. O jeho militarizaci se postarali Mongolové, kteří jej také přinesl do Evropy. V Evroopě se o praktické využití střelného prachu a jeho rozšíření postarali především husité. Ti se stali průkopníky. Ostatně označení pistole, houfnice a kanón zavedli pro střelné zbraně právě oni.

3) Knihtisk

Vynález, který změnil svět více než kterýkoliv jiný. Byl opět vynalezen v 11. století v Číně ale ten, kdo jej uvedl do celého světa byl Němec Johannes Guttenberg z Mohuče v druhé polovině 15. století. Vynález knihtisku de facto znamenal konec středověku.  Knihy se mohli dostat do rukou široké veřejnosti a začala se šířit vzdělanost. První česká tištěná kniha Kronika trojánská vyšla již roku 1468.

4) Vodní a větrné mlýny

Vodní mlýny jsou daleko starší. První jsou zaznamenány na území Persie již ve 3. století př.n.l. K jejich širokému rozšíření došlo ale až v 7. století. První větrný mlýn postavil v 1. století Heron z Alexandrie. První mlýn konstrukce, kterou známe dodnes se objevil v Anglii až v roce 1163. Mlýny byly poměrně složité konstrukce a jistě není bez zajímavosti, že většina z nich byla složena pouze ze dřeva bez použití jediného hřebíku. K promazání mechanismu se používalo husí sádlo.

5) Brýle

I ve středověku lidé trpěli vadami zraku. Zprávy o tom, že si lidé upravoval zrak za pomoci různých leštěných sklíček a krystalů se trousí v pramenech po staletí. První brýle, které vypadaly, tak jak je známe dodnes se objevili v Severní Itálii v roce 1286. A roku 1301 již podnikaví Benátčané vydávali na jejich výrobu a prodej koncese a rozšířili je nejen po celém Středomoří ale i Evropě.  

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

Více souvisejících

historie Hodinky věda knihy zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy