Záhadný objekt na dně moře rozhádal vědce. Nikdo neví, co je 140 tisíc let stará věc zač

Když potápěči v roce 2011 poprvé objevili neznámý objekt na dně Baltského moře, snad každého z nich jako první napadlo, že se jedná o prastarý létající talíř. Svým tvarem totiž více než co jiného připomínal 70 metrů dlouhý a osm metrů vysoký útvar mimozemské plavidlo. Nyní se vědcům tajemství objektu, který pojmenovali Anomálie, možná podařilo rozluštit.

V roce 2011 tým potápěčů pod vedením Petra Lingberga v rámci operace Ocean X objevil na dně Baltského moře podivný útvar. Švédská skupina zkušených badatelů se zabývá vyhledáváním starých lodních vraků, něco takového ale nikdo z nich nikdy neviděl.

Útvar, který má na délku přes 70 metrů a 8 metrů na výšku, zmátl vědce i veřejnost. Zatímco první jmenovaná skupina si nebyla jistá, o co se vlastně jedná, milovníci konspiračních teorií měli okamžitě jasno. Jde o pozůstatek létajícího talíře, který zřejmě havaroval, zřítil se na dno moře a zde zkameněl.

Vědci dost dobře věděli, že něco takového je nepravděpodobné, nedokázali ale určit, o co se jedná. Objekt proto dostal název Anomálie a práce na jeho zkoumání začaly. Z odebraných vzorků se vědcům povedlo zjistit, že útvar je nejméně 140 tisíc let starý.

Toto zjištění vyvrátilo teorie, podle kterých se mohlo jednat o tajnou ponorku testovanou za druhé světové války, nebo dokonce o létající talíř, na kterém měli údajně pracovat nacisté.

K rozluštění otázky, co je Anomálie zač, ale vědce nepřiblížilo. Odborníci však pracovali s teorií, že jde o útvar přírodního původu. Geolog Volker Brüchert ze Stockholm University podle serveru Live Science rozborem vzorků také zjistil, že jde svrchní vrstvu Anomálie tvoří kámen vulkanického původu.

Na základě těchto rozborů se odborníci shodli na tom, že jde pravděpodobně o obyčejnou skálu, která vznikla v době, kdy byla oblast pokryta ledem. Údajně má jít o pozůstatek vulkanické činnosti, která vytvořila skálu podivného tvaru.

S tím ale nesouhlasí řada lidí. Televize MSNBC uvedla, že objekt připomíná vesmírnou loď Millennium Falcon z filmové série Star Wars. Podmořský archeolog Göran Ekberg ze stockholmského Námořního muzea tvrdí, že nález vypadá podivně, protože má dokonalý kruhový tvar, a profesor námořní geologie a geofyziky na Stockholmské univerzitě Martin Jakobsson se pro změnu domnívá, že útvar je tvořen pískovcem.

Jiní odborníci tvrdí, že na dně moře se nachází seskupení skal, staré ledovce nebo skála tvořená čedičem. Jonathan Hill z kalifornské Mars Space Flight Facility se domnívá, že nejlepší by bylo objekt rozříznout a zjistit, co se uvnitř nachází. To ale zřejmě nebude tak lehké.

Stefan Hogerborn, profesionální potápěč a člen Ocean X týmu, totiž tvrdí, že Anomálie vykazuje ještě jednu zvláštnost. V její blízkosti prý nefungují elektrické přístroje, proto nemohli potápěči použít na jeho bližší zkoumání sonar. 

Hanumant Singh z oceánografické instituce Woods Hole se ale domnívá, že potápěči mají k dispozici pouze levné a nezkalibrované sonary, které nefungují tak přesně, jako dražší vědecké přístroje. Tomu ale tým Ocean X oponuje.

Objekt zvaný Anomálie proto zůstává i sedm let po jeho objevení záhadou. Velká část vědecké obce se přiklání k původní myšlence, tedy že je nejen povrch, ale celý útvar jako takový tvořený vulkanickou horninou a vznikl při podmořské sopečné činnosti. Tomu ale mnoho jiných odmítá uvěřit, ačkoliv jejich názory vychází pouze ze snímků pořízených potápěči. Ti jsou rozhodnutí se k objektu vrátit a nadále zkoumat jeho původ a stáří.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy