Jak vymřeli původní obyvatelé Evropy? Vědci obviňovali migranty, vše je ale nejspíš jinak

Vědci ve Švédsku odhalili v DNA ženy, která žila zhruba před 5000 lety, stopy neznámého druhu moru. Věří, že tak přišli na kloub záhadě, jakým způsobem vymřely velké farmářské společnosti, které obývaly Evropu v době kamenné.

Z kosterních pozůstatků zhruba 20leté ženy nalezených ve Švédsku se tamním výzkumníkům podařilo extrahovat bakterii způsobující mor. Jejich teorie nyní přináší nový pohled na záhadu, o kterou se vědci již nějakou dobu přou. Totiž jak vymřeli původní obyvatelé Evropy. Mezi odbornou veřejností panuje konsenzus, že se v době kamenné na kontinentu nacházely rozsáhlé, fungující zemědělské společnosti.

Výzkumy dokazují, že tyto společnosti budovaly veliká „mega sídla“, ve kterých mohlo žít 10 000 až 20 000 obyvatel. „Tato mega osídlení byla ve své době vůbec největší v Evropě, desetkrát větší než cokoliv jiného,“ řekl pro deník Independent doktor Simon Rassmusen z Technické Univerzity v Dánsku. „Pohromadě tam žili lidé a zvířata a vzhledem k předpokládaným špatným hygienickým podmínkám se jednalo o učebnicový příklad prostředí, ve kterém se daří patogenům,“ dodal.

V době před zhruba 5000 lety přišly do Evropy velké migrační vlny z eurasijských stepí. Výzkumníci se tak dříve domnívali, že právě tito nově příchozí s sebou mohli přinést nemoci, které napomohly původní obyvatelstvo vyhubit. Nově objevený kmen bakterie ze Švédska se však podle vědců vyvinul asi už před 5700 lety, tedy ještě před příchodem nových obyvatel.

Tým doktora Rasmussena proto věří, že k masivnímu vymírání původních zemědělců došlo již dříve. Podle jejich teorie se nemoci vyvinuly právě v masivních osídleních, kde k tomu měly ideální prostředí. Po propuknutí nákazy lidé tato místa opustily a spolu s nimi se mor rozšířil i do oblastí dříve nezasažených. Tomu napomohly i nově vzniknuvší obchodní trasy a vynález principu kola. Právě tak se mohla nakazit i mladá žena nalezená ve Švédsku.

„Myslíme si, že naše poznatky a data sedí,“ tvrdí Rasmussen. Nyní se, se svým týmem, snaží vystopovat nejstarší kmeny morové nákazy. Využívají k tomu právě vzorky DNA z nalezených kosterních pozůstatků. Kmen, který existuje do dnes, se podle výzkumníků oddělil od jiných variant právě zhruba před 5000 lety. Morové nákazy pak lidskou společnost decimovaly po celá tisíciletí. Ve středověku pandemie vyhubila až 60% tehdejší evropské populace.

Sdílejte článek

Související

Socha sv. Rocha z roku 1751 před kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé hoře.

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to díky toulavému psovi, který mu nosil chléb. Socha tohoto světce v doprovodu věrného psa se proto nachází na celé řadě morových sloupů v našich zemích. Část jeho ostatků byla umístěna do chrámu sv. Víta v Praze.

Více souvisejících

mor pandemie Doba kamenná Archeologie historie

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 40 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy