Kde hrozí největší riziko zemětřesení? Ohnivý kruh je peklo na zemi

Vůbec nejvíc zemětřesení na světě se odehraje v oblasti nazývané Ohnivý kruh. Ten vede v podstatě podél celého pobřeží Tichého oceánu. Proč je však tento region tak tektonicky aktivní? A jaká byla nejsilnější zaznamenaná zemětřesení v lidské historii?

Jako Ohnivý kruh je nazývána oblast s velkým výskytem sopek, které téměř zcela obklopují Tichý oceán. Vede od Nového Zélandu, podél východního pobřeží Austrálie, přes jihovýchodní Asii a Japonsko, dále po severním okraji Tichého oceánu přes západní pobřeží Spojených států, Střední Ameriku a opět západní pobřeží Jižní Ameriky. Ve skutečnosti tak spíše než kruh, tvoří jakousi pomyslnou podkovu.

Tichý oceán lemuje více než 450 vulkánů a celá oblast je známá svojí častou seismickou aktivitou. Podle německé stanice Deutsche Welle se zde odehraje zhruba 90 % všech zemětřesení. Také ta vůbec nejsilnější, která vědci zaznamenali, měla svůj původ v Ohnivém kruhu.

Za vším stojí pohyb tektonických (litosférických) desek. Ty se neustále posouvají po vrstvě částečně pevných a částečně roztavených hornin známých jako zemský plášť. Při srážce, nebo naopak oddělení desek, pak dochází k tvorbě horstev a příkopů. Tak vznikly například jihoamerické Andy nebo severoamerické Skalisté hory.

Velké množství vulkánů v Ohnivém kruhu vzniklo během procesu zvaného „subdukce“. K tomu dochází, když se jedna litosférická deska zasune pod jinou. Nejčastěji se hustší oceánská kůra zasouvá pod lehčí kontinentální. Subdukci provází „transmutace minerálů“ a sopečná činnost.  

Zjednodušeně řečeno, když se oceánská kůra zasune do teplejšího zemského pláště, zahřeje se a vzniká magma. To pak proudí na povrch, důsledkem čehož je sopečná aktivita. Pokud se magma dostane na povrch na oceánském dně, mohou vzniknout vulkanické ostrovy jako jsou třeba Mariany.

Tektonické pohyby zároveň způsobují zemětřesení. Právě v oblasti Ohnivého kruhu byla zaznamenána ta vůbec nejsilnější. 22. května 1960 zasáhly Chile dosud nejhorší otřesy. Dosáhly síly 9,5 stupňů Richterovy škály. Jen o čtyři roky později přišlo „Velké aljašské zemětřesení“ o síle 9,2 stupňů. V prosinci roku 2004 způsobilo další mohutné zemětřesení u severní Sumatry vlny tsunami, které zabily téměř 230 000 lidí. O sedm let později zapříčinily mohutné otřesy východně od ostrova Honšú další přírodní katastrofu. Vlny tsunami tenkrát v Japonsku zabily skoro 16 000 lidí a poničily jadernou elektrárnu Fukušima.

Vědci bohužel stále nedokáží zemětřesení předpovídat. Vyspělé a bohaté státy v regionu, jako je třeba Japonsko, na hrozbu reagují alespoň stavbou odolnějších budov. Stále se také modernizují systémy, které mají lidi v případě ohrožení upozornit na nebezpečí, jako jsou právě třeba vlny tsunami.

Související

Více souvisejících

Zemětřesení Oceán Asie sopky Japonsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy