Hazard se zdravím: Co hrozí při nedostatku spánku? Nové studie jsou alarmující

Vědci v poslední době zjišťují, jak moc důležitý je pro naše tělo spánek. V dnešním uspěchaném světě, plném technologických možností, mu však mnoho lidí nevěnuje dostatek času. Podle odborníků si přitom fenomén nedostatečně kvalitního spánku zasluhuje stejnou pozornost, jako epidemie obezity.

Že je spánek důležitý, víme asi všichni. Vědci, kteří se věnují výzkumu mozku, však teprve nyní zjišťují, jak zásadní roli v našich životech hraje. Velké pokroky se objevují například na poli medicíny.

Několik nových studií naznačuje, že spánková deprivace zvyšuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby. Podle deníku Independent, který se tématem zabýval, stačí i jedna probdělá noc k tomu, aby v mozku stoupla hladina bílkovin spojených s touto nemocí.

Nedostatek spánku má výrazný vliv na úzkostné stavy, a i poměrně malá „redukce“ času, který mu věnujeme, je podle vědců spojena s pocity sociální izolace a osamělosti.

„Mezi lidmi bývalo populární říkat – Vyspím se dost, až umřu. Ironické je, že právě nedostatek spánku vás k tomu může dovést dříve,“ řekl deníku Daniel Buysse, profesor spánkové medicíny z Univerzity v Pittsburgu.

Vědci varují, že se z nedostatku spánku stává rostoucí zdravotnická krize, která si zaslouží stejnou pozornost, jako epidemie obezity.

Stále více se také mezi vědci uchycuje koncept „zdravého spánku“. Podle toho by většina dospělých měla každou noc naspat přinejmenším sedm hodin. Realita je však často odlišná.

V roce 1942 zjistil průzkum Gallupova ústavu, že dospělí naspí v průměru 7,9 hodin. V roce 2013 to již bylo více jak o hodinu méně. Výzkum Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2016 zjistil, že až třetina dospělých doporučených sedm hodin nesplňuje.

Optimální doba spánku přitom není něco, co by vědci uměle stanovili. Matthew Walker, profesor psychologie na univerzitě v Berkeley, upozorňuje, že jde o výsledek evolučního procesu. „Když spíte, je to vlastně ta nejidiotštější věc: Nepřijímáte potravu, s nikým se nespřátelíte. A co je ještě horší, jste zranitelní ze strany predátorů,“ vysvětlil. „Pokud by byla možnost ušetřit z toho času, byť jen 10 nebo 20 procent, matka příroda by to během milionů let evoluce udělala.“

Mnoho studií například prokázalo, že se spánkem obnovují naše schopnosti učit se. Zásadně také ovlivňuje naši paměť. V poslední době však vědci přicházejí na stále nové souvislosti. Podle jedné studie například lidé starší 50 let, kteří trpí nespavostí, častěji padají. Jiné studie zase spojily nedostatek spánku u starých lidí s intenzivnějším prožíváním bolesti.

„Na škole míváte přednášky o problematice bezpečného sexu, pití alkoholu, nebo drog. Proč nikdy nikdo nepřijde a nevysvětlí vám, jak je důležitý spánek?“ cituje The Independent profesora Walkera.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.
Ilustrační fotografie.

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

spánek věda mozek alzheimerova nemoc psychologie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy