Snaha skoncovat s drogami je jako hra kočky s myší, varuje vědec

Snahy řešit rozsáhlý problém obchodu s drogami v Americe jsou řadu let stále neúspěšné. Na pomoc musí přijít vědecké poznatky. Vědci publikovali studii, v níž zjistili, že na restriktivní snahy reaguje drogový byznys dalším a dalším rozšiřováním.

Vládní snahy omezit produkci drog v oblasti Střední Ameriky se nesetkávají s kýženým efektem. Producenti jsou velmi vynalézaví a na každý pokus omezit drogy legislativní cestou reagují vytvoření nových cest, tudíž se v realitě drogový byznys v důsledku restrikcí rozšiřuje.

Podle studie týmu vedeného Nicholasem Maglioccou distributoři drog neustále rozšiřují geografickou oblast svého působení. Díky tomu jsou mnohem obtížněji kontrolovatelní a polapitelní. Bez větších obtíží tak jsou schopni dopravit drogy do cíle pro spotřebitele v USA. Situace je jako hra kočky s myší, problém je, že v pozici kočky jsou očividně pašeráci a producenti drog.

"Naše studie poukazuje na protidrogové strategie zaměřené na dodavatele, které jsou při nejlepším neefektivní, a v nejhorším případě dokonce zintenzivňují problém distribuce drog," okomentoval Magliocca výsledky výzkumu.

 

Spojené státy se příliv drog prostřednictvím nelegálního pašování na své území snaží omezit dlouhodobě. Restriktivní protidrogová politika je velmi finančně nákladná, ovšem jak ukazuje studie, je bez výraznějších výsledků. Pašeráci jsou velmi adaptabilní ve schopnostech měnit cesty, kudy svůj produkt do cíle dopravit.

Studie se jejich operační pole pokusila zmapovat. Vědci došli k závěru, že v roce 1996 se cesty, kudy se pašovaly drogy, rozkládaly na ploše 2 miliónů čtverečních kilometrů. V roce 2017 však pašeráci operovali již v oblasti o rozloze 7 miliónů čtverečních kilometrů. I tímto způsobem je možné popsat cestu mezi producenty v Jižní Americe a konzumenty drog v Americe severní.

"Díky námi stvořenému modelu můžeme sledovat tuto transitní zónu. Máme tak k dispozici nástroj umožňující pozorovat dopady snah o omezení obchodu s drogami," uvedl Magliocca. 

Mapa, kterou vědci připravili, je založena na informacích získaných prací tajných služeb. Díky práci vědců se objevila naděje, že role kočky a myši se možná v tomto případě vymění.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Více souvisejících

věda Drogy USA (Spojené státy americké) Jižní Amerika

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy