Může černá díra zničit Zemi? Vědci z NASA odpovídají na ožehavé otázky

První fotografie černé díry, kterou astronomové ve středu zveřejnili, uchvátila svět. Nejen, že naplnila očekávání vědců a odpovídá ilustracím, které se snažily zachytit její možnou podobu, ale po více než sto letech také potvrdila existenci obecné teorie relativity publikovanou v roce 1915 Albertem Einsteinem. Může ale takový objekt ve vesmíru ohrozit život na Zemi? Na to odpovídají vědci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Na internetu se od zveřejnění první fotografie objevila řada dohadů a domněnek, co by mohla černá díra napáchat v blízkosti Země. NASA na ty nejpalčivější otázky odpověděla už v roce 2014, nyní se ale rozhodla v souvislosti s nově zveřejněnou fotografií tyto otázky a odpovědi opět připomenout. 

Jak velká je černá díra?

NASA definuje tři typy černých děr. První z nich zvaný primordinální je velký asi jako atom, váží ale zhruba stejně jako velká hora. Druhý typ černých děr, zvaný hvězdný, je nejběžnější a váží zhruba stejně jako 20 Sluncí, v průměru ale dosahuje velikosti pouze asi 16 kilometrů.

Třetí a největší typ je těžší než jeden milion sluncí a zabírá plochu zhruba celé sluneční soustavy. NASA předvídá, že tyto supermasivní černé díry se nacházejí uprostřed každé větší galaxie. I Mléčná dráha má ve svém centru černou díru, jmenuje se Sagittarius a váží zhruba stejně jako 4 miliony Sluncí, v průměru je ale velká jako jedno Slunce.

Jak černé díry vznikají?

Primordinální černé díry jsou stejně staré jako vesmír, vznikly totiž krátce po Velkém třesku. Hvězdné černé díry vznikají ve chvíli, kdy se masivní hvězda zhroutí sama do sebe. Po takzvaném výbuchu supernovy na místě původní hvězdy zůstává její zhroucené jádro, z něhož v závislosti na mnoha faktorech vznikne neutronová hvězda, resp. kvarková hvězda, nebo právě černá díra.

Supermasivní černé díry, jejíž fotografie byla ve středu zveřejněna, pravděpodobně vznikly ve stejné době jako galaxie, v nichž se nacházejí. Velikost těchto černých děr totiž souvisí s velikostí a hmotností galaxie, v nichž se nacházejí.

Může černá díra zničit Zemi?

Černé díry neputují vesmírem jak se jim zlíbí. Ačkoliv v sobě zakřivují prostor i čas, i ony jsou podřízeny zákonům gravitace. Proto se chovají stejně jako jakékoliv jiné objekty ve vesmíru.

Na to, aby mohla černá díra nějakým způsobem ohrozit Zemi, by se musela nacházet velmi blízko naší sluneční soustavy. A to je nepravděpodobné.

Pokud by černá díra o stejné hmotnosti nahradila Slunce, ani tak by ke zničení Země nedošlo. Působila by totiž stejnou gravitací jako Slunce, a proto by se naše sluneční soustava nijak nezměnila.

Změní se Slunce v černou díru? 

Slunce nemá dostatek hmotnosti na to, aby se zhroutilo do černé díry. Za několik miliard let, až bude na konci své životnosti, se změní v obří červenou hvězdu. Jakmile vyčerpá veškeré své palivo, odhodí své vnější vrstvy a změní se v zářící kruh plynu, který se nazývá planetární mlhovina. Nakonec ze Slunce zůstane jen takzvaný bílý trpaslík.

Související

Umělecké ztvárnění černé díry, ilustrační fotografie

Vědci objevili nejsilnější věc v celém vesmíru. Může roztrhat galaxii

Science fiction literatura nám už desítky let předkládá nejpodivnější vize budoucnosti, jaké si umíme představit. Stále se ale snaží pracovat se základními fyzikálními veličinami, a proto se zřídka kdy setkáme například s takovou silou, která by dokázala zničit planetu. Vědci ale nyní objevili něco, co dokáže rozpoutat mnohem děsivější scénáře.

Více souvisejících

Vesmír: Černá díra vesmir Země

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 5 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy