Co s tělem udělá šest měsíců ve vesmíru? Pro astronauty je obtížná i běžná chůze

Ačkoliv mnoho chlapců sní o tom, že se stanou kosmonauty, tvrdým výběrem a výcvikem projde jen málokdo. Pobyt ve ve vesmíru ale rozhodně není žádná legrace. Své by o tom mohl vyprávět astronaut NASA Andrew Feustel, který před pár dny navštívil spolu s manželkou Indirou Českou republiku.

Feustel absolvovoval ve vesmíru celkem čtyři mise. Celkem strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru.

Naposledy Feustel na palubě Mezinárodní vesmírné stanice strávil v kuse 197 dní, což je standardní délka mise. A po celou tu dobu byl v mikrogravitaci. Háček je v tom, že lidé nejsou stavění na pohyb ve stavu beztíže.

Když lidské tělo není neustále namáhané sílou gravitace, svaly atrofují a kosti ztrácí svou hustotu při asi 10tinásobku rychlosti osteoporózy.

Když se astronauti vracejí po určitém čase ve vesmíru na Zemi, mohou pociťovat vážné závratě, jak se jejich smysl pro rovnováhu opět přizpůsobuje Pohyb je pro ně mnohem těžší, než si umíme představit.

Feustel, který sebou při svých misích vzal do vesmíru Nerudovy Písně kosmické, českou vlajku i Krtečka, po svém návratu zveřejnil video, které ukazuje, jak velké měl při návratu na Zemi potíže.

Welcome home #SoyuzMS09 ! On October 5th this is what I looked like walking heel-toe eyes closed after 197 days on @Space_Station during the Field Test experiment...I hope the newly returned crew feels a lot better. Video credit @IndiraFeustel pic.twitter.com/KsFuJgoYXh

— A.J. (Drew) Feustel (@Astro_Feustel) 20. prosince 2018

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je v současnosti vybavena několika stroji, které astronautům poskytují celotělový trénink. V průměru je používají dvě hodiny denně, aby úplně nevypadli z formy. Cvičební režim má alespoň zmírnit atrofii svalů. I v případě, že jej astronauti absolvují, ale trvá tři až čtyři roky, než se astronaut po šesti měsících ve vesmíru dá zase dohromady.

Související

Andrew Feustel (astronaut)

Astronaut Feustel přivezl do Prahy Krtka, který s ním byl ve vesmíru

Prahu dnes navštívil americký astronaut Andrew Feustel, který na své mise vzal předměty odkazující na Česko. Na tiskovou konferenci v sídle Akademie věd České republiky (AV ČR) přivezl figurku Krtka, kresbu židovského chlapce z Terezína Měsíční svit a Písně kosmické Jana Nerudy, které s ním letěly do vesmíru. Na návštěvu s ním přijela i jeho žena Indira Feustelová, která má po matce české kořeny. Feustela čeká týdenní přednáškové turné v Praze, Olomouci, Ostravě a v Brně. Navštíví také Terezín.

Více souvisejících

Andrew Feustel (astronaut) vesmir astronauti ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy