Vědci potvrdili existenci záhadné nemoci. Naděje na zlepšení diagnostiky i léčby žije

Vědci z americké univerzity Stanford hlásí nečekaný úspěch. Konečně našli důkaz existence chronického únavového syndromu, který byl mnoha lidmi považován za nemoc smyšlenou pacienty. Výsledky studie, kterou zveřejnil vědecký žurnál PNAS, dávají naději na zlepšení diagnostiky i léčby.

Chronický únavový syndrom, někdy také označovaný jako myalgická encefalomyelitida, je porucha nejasného původu, při níž se postižený cítí bez jasné příčiny neustále vyčerpaný. I proto jej lékaři přesněji definují podle toho, co za něj zodpovědné není, a pomocí symptomů.

Ze zmíněných důvodů je těžké syndrom vůbec diagnostikovat. Změnit by to mohl jednoduchý krevní test, za kterým stojí vědci ze Stanfordu. V pilotní studii provedené na vzorku 40 lidí se jim podařilo přesně určit všech 20 účastníků trpících chronickým únavovým syndromem.

Potřeba k tomu byl malý krevní vzorek a speciální ultracitlivý nanoelektrický přístroj, který umí monitorovat buněčné procesy v reálném čase. Za pomoci tisíců elektrod zaznamenává změny v elektrické aktivitě krevního vzorku, což slouží jako indikátor toho, jak fungují buňky a plasma.

Aby simulovali tělesnou námahu, která u lidí se syndromem vede k extrémní únavě, vystavili vědci vzorky slanému prostředí. Vzorky od postižených lidí prokazovaly výraznější změny, zatímco krev zdravých lidí zůstávala v relativně stejné kondici.

„Nevíme, proč se buňky a plasma takhle chovají, vlastně ani nevíme, co dělají,“ uvedl spoluautor studie, biochemik Ron Davis. „Je to však vědecký důkaz, že jde o opravdovou nemoc, nikoliv problém vymyšlený pacienty,“ vysvětlil s dodatkem, že existuje rozdíl mezi chováním zdravých a „nemocných“ buněk.

Příjemně překvapeni výsledky studie začali vědci používat test také jako filtr pro potenciální léky na chronický únavový syndrom. Zvlášť jeden z nich má velmi slibné výsledky. Vědci však zdůrazňují, že na tvrzení, že jde o relevantní biomarker, je ještě brzy a bude potřeba další studium problému. Přesto zpráva vzbudila naději pro 24 milionů pacientů, kteří po celém světě trpí chronickým únavovým syndromem.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda nemoci Univerzita Stanford Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 9 hodinami

USA nevidí, že by Čína chtěla spravedlivé ukončení války na Ukrajině

Podle Johna Kirbyho by Spojené státy uvítaly, kdyby se Čína zúčastnila globálního mírového summitu, ale vyjádřil pochybnosti, zda Peking chce podpořit spravedlivý mírový plán pro Ukrajinu.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy