Výzkum viru MERS: Hypotéza potvrzena. Hrozí pandemie?

Dauhá - Vědci potvrdili výskyt koronaviru MERS u několika velbloudů v Kataru. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž zjištění potvrzuje hypotézu o tom, že zdrojem nákazy tímto nebezpečným onemocněním mohou být zvířata. Od loňského roku se virem nakazilo 176 lidí a 69 jich zemřelo. Většina případů se týká blízkovýchodních zemí.

Přítomnost viru MERS u velblouda ohlásila 11. listopadu také Saúdská Arábie. Podle katarských zdravotnických úřadů se v Kataru epidemiologicky zkoumalo stádo 14 velbloudů a u tří z nich byl virus potvrzen. Dva z lidí, kteří byli se stádem v kontaktu, onemocněli, ale uzdravili se.

Britští vědci, kteří provedli první genetickou analýzu viru už loni v září, zjistili, že je z téže rodiny jako virus způsobující dýchací potíže SARS a že je také příbuzný viru, který se vyskytuje u netopýrů. Letos v srpnu pak nizozemští odborníci ohlásili, že mají důkaz toho, že je virus MERS rozšířený mezi jednohrbými velbloudy na Blízkém východě. Nabízelo se vysvětlení, že lidé se mohli nakazit z velbloudího masa nebo mléka nebo i při blízkém kontaktu se zvířaty.

Studie vědců z pařížského Pasteurova institutu otištěná v časopise Lancet nicméně konstatuje, že MERS v současné době není natolik infekční, aby představoval celosvětovou hrozbu. Toto tvrzeSvětová autoři výzkumu podložili analýzou 55 případů infekce.

„V současné podobě virus není schopen způsobit epidemii. Mám ovšem obavy, že lidé po přečtení těchto řádků přestanou být obezřetní, ale to se v žádném případě nesmí stát. Nyní totiž máme jedinečnou příležitost najít zvíře, jež virus hostí a přenáší, a šíření zastavit," zdůrazňuje jeden z autorů studie prof. Arnaud Fontanet. „SARS trvalo jen několik měsíců, než se ‚přizpůsobil' lidem. MERS naproti tomu v naší populaci koluje již více než rok a zatím nezmutoval do pandemické formy," doplňuje profesor Fontanet.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS nemoci

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy