Objev českých vědců: Poodkryli jednu z největších záhad evoluce

České Budějovice – Jednou z největších záhad evoluce je otázka, jak se u hmyzu vyvinula křídla. Vědci z Biologického centra (BC) Akademie věd ČR a Přírodovědného muzea v německém Stuttgartu záhadu poodhalili, když nově prozkoumali 309 milionů let starou zkamenělinu hmyzu, u níž našli po stranách těla destičkové „kluzáky“ – budoucí zárodky křídel.

Tento více než deset centimetrů velký hmyz Carbotriplura kukalovae, podobný malé rybence, jakou dnes známe z koupelen bytů, žil na území dnešních Čech v prvohorách, dávno před dinosaury. Na rozdíl od rybenky však šplhal po stromech, ze kterých dokázal skákat a plachtit vzduchem pomocí destiček po stranách těla. O tom, jak vypadal, se dnes můžeme dozvědět jen ze zkameněliny, kterou v 80. letech minulého století našel amatérský sběratel v lomu Na Štilci u Tlustice na Berounsku. Vědci hmyz původně pokládali za obrovskou vodní larvu jepice. Nyní však česko-německý výzkumný tým zveřejnil překvapivou studii prokazující, že tento tvor žil ve skutečnosti na souši a tvořil důležitý mezičlánek ve vývoji hmyzích křídel.

„Původní zkamenělinu jsme podrobně studovali a přinesli důkazy o tom, že šlo o suchozemského živočicha, který pravděpodobně tvoří dosud chybějící vývojový článek mezi bezkřídlými rybenkami a křídlatým hmyzem. Podle naší teorie mohl tento tvor plachtit vzduchem za pomoci zploštělých destiček po stranách těla," uvedl spoluautor objevu, Pavel Sroka z Entomologického ústavu BC AV ČR.

Nalezený exemplář tak potvrzuje teorii, že primitivní hmyz nejprve plachtil vzduchem za pomoci jednoduchých destičkových "křidélek", ze kterých se postupně vyvinula skutečná křídla schopná aktivního letu. Právě vznik křídel pak umožnil hmyzu stát se jednou z nejúspěšnějších skupin na planetě a vyvinout se do milionů druhů.

Zkoumaná fosilie patří k nejstarším a nejlépe zachovaným exemplářům na světě a je nejcennějším kusem paleontologických sbírek Muzea Českého krasu v Berouně.

Odkaz na studii:

Staniczek A.H., Sroka P., Bechly G. (2014) Neither silverfish nor fowl: the enigmatic Carboniferous Carbotriplura kukalovae Kluge, 1996 (Insecta: Carbotriplurida) is the putative fossil sister group of winged insects (Insecta: Pterygota). Systematic Entomology. DOI: 10.1111/syen.12076

Související

Více souvisejících

Vědci paleontologie Evoluce

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 8 hodinami

před 15 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy