Věříte na Yettiho? Záhada rozlousknuta, tvrdí genetici

Londýn - Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora - a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.

V Severní Americe (jen USA a Kanada) jej znají jako Bigfoot, Sasquatch, Momo the Monster, Grassman, Fouke Monster, Skunk ape nebo Nuk-luk, a také jako Tsul 'Kalu (legenda indiánů kmene Čerokíů). V Jižní Americe, kde mimochodem oficiálně nemají existovat žádní velcí primáti (Amazonský prales mezi Brazílií a Bolívií a také mezi Venezuelou a Kolumbií) je znám jako Mapinguary, Alux nebo Isnashi, ve Venezuele pak jako Vasitri nebo Salvaje, v Peru jako Tarma, v Kolumbii jako Duendi nebo Shiru.

V Austrálii je znám jako Yowie. V Evropě (konkrétně ze skotského pohoří Cairngorms a vrcholu Ben MacDhui) jako Velký šedý muž „Am Fear Liath Mὸr" a mnoho popisů pochází také z jiných částí Asie.

Konkrétněji např. jako Alma nebo Almas (pohoří Altaj, hlavně pak v Mongolsku), Almasty nebo Kaptar (pohoří Kavkaz, hlavně pak Gruzie a Kazachstán), Nasnas nebo Devi či Div nebo Odami chukir (Írán, Tádžikistán), Čučunaja či jinak také Čučuna (Sibiř, oblast Verchojanska), Chi-trau nebo Šan tu (Vietnam), Tua yeua (Thajsko), Kung Lu (Myanmar, či chcete-li Barma), Bar-manu (Pákistán a Afghánistán), Amomongo (Filipíny), Ban-manuš (Bangladéš), Batutut (jihovýchodní Asie, hlavně ostrov Borneo), Orang Pendek a Genderuwa (Indonésie, hlavně ostrov Sumatra, také ale Borneo), Yeren (Čína, pohoří Šennogja), Mande Barung nebo Migjur (Indie), Hibagon (Japonsko – mimochodem, v nedávné době se v Japonsku našli chlupy primáta dosud neznámého druhu), Orang Mawas nebo Orang Dalam nebo Hantu hutan (Malajsie) a samozřejmě Yetti (pohoří Himálaj, hlavně pak oblast Nepálu, Bhútánu a Tibetu) a možná mnoho dalších z celého světa.

Nejčastěji bývá yetti zobrazován jako obrovský chlupatý tvor, s podobou něco mezi člověkem a zvířetem, který přežívá vysoko v zasněžených horách a je schopný se v nich dokonale pohybovat a orientovat. Přestože jej zde, snad krom počasí, nemá co ohrožovat, je také velmi plachý. A jediné, co po sobě zanechává, jsou stopy, informuje petrczernek.wordpress.com.

Zklamání podle odborníků čeká na ty, kdo věří v další "anomální primáty". Teorie kolem výskytu yettiho a jemu podobných tvorů spekulovaly, že může jít o přeživší neandertálce či další menší vývojové větve člověka, anebo o vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus.

Aby tuto záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 vědci pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese muzea i nezávislé sběratele - včetně slavného horolezce Reinholda Messnera - o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto "anomálních primátů". Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvenování genu.

Tři vzorky měly údajně pocházet z yettiho. Jeden z nich ve skutečnosti pochází z jihoasijské kozy serau velký (Capricornis sumatraensis). Další dva - jeden z oblasti Ladákh v indickém státě Džammú a Kašmír a druhý z Bhútánu - poskytly vědcům zajímavé spojení s... ledním medvědem (Ursus maritimus).

Vědci proto usuzují, že tyto chlupy pravděpodobně pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci.

Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje v pohořích Kavkaz a Pamír ve střední Asii, pocházely z medvěda hnědého (Ursus arctos) nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového (Tapirus indicus).

Asi největším zklamáním byl vzorek srsti "bigfoota" z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka - patrně Evropana, jak naznačuje genetická shoda.

Související

Více souvisejících

Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy