Zní to jako dobrý nápad. Klimatu to ale může uškodit, varují experti

Ačkoliv se v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám velmi často hovoří o nutné výsadbě nových stromů, dvě renomované studie ukázaly, že to za určitých okolností může být i kontraproduktivní. Důvodem je častokrát špatně nastavená dotační politika, která může ohrožovat biodiverzitu, a tudíž i schopnost nově vytvořených lesů ukládat uhlík.

Britská BBC navíc potvrdila, že množství uhlíku, které by nově vytvořené lesní plochy byly schopné absorbovat pomocí fotosyntézy bývá častokrát nadhodnocené. Hlavním poselstvím zmiňovaných dokumentů tedy je, že nelze jednoznačně říci, že vysazování stromů je oním všelékem na klimatickou změnu, jak jsme si ještě donedávna mysleli.

Přitom dřívější studie končily závěry, že stromy disponují obrovským potenciálem absorbovat a ukládat v sobě uhlík, a proto spousta zemí vedla kampaně za jejich masovou výsadbu. Ta se měla stát předním nástrojem boje za klima. V loňských britských parlamentních volbách se o tomto tématu zmiňovaly snad všechny kandidující politické strany. 

Masové vysazování stromů podpořil dokonce i americký prezident Donald Trump. Kongres USA se momentálně zabývá i prvními návrhy příslušných zákonů pokrývajících tuto agendu. Další hlavní iniciativou za umělé vytváření lesních ploch je Bonn Challenge, která si klade za cíl zalesnit do roku 2030 až 350 milionů hektarů zdevastovaných a odlesněných ploch. 

Podporu této myšlence vyjádřilo už 40 států. Vědci ale varují před přílišnou unáhleností a raději vyzývají k opatrnosti. Varují například před skutečností, že Bonn Challenge počítá s 80 % výsadbou homogenních plantáží a lesů bez biodiverzity. Růst by na nich měly pouze ovocné stromy a gumovníky. 

Autoři zmiňovaných studií se proto rozhodli zaměřit na analýzu dotací na výsadbu nových stromů, které jsou poskytovány soukromým vlastníkům půdy. Ty by měly být oním klíčovým prvkem pro rozsáhlé zvětšení počtu nových lesů. Například chilský zákon platící od roku 1974 do roku 2012 byl celému světu dáván za vzor, jelikož pokrýval až 75 % nákladů na tento proces.

Přestože se nemělo jednat o stávající lesní plochy, tak laxní vymáhání příslušných zákonů a systém dotací měly za následek, že se někteří vlastníci půdy rozhodli nahradit původní porosty výsadbou stromů, které jim zároveň také přinesly zisk. Studie totiž ukázaly, že sice došlo k rozšíření zalesněné plochy, ale na úkor té původní.

Vědci už dříve avizovali, že původní chilské lesy díky své biodiverzitě uchovávají značné množství uhlíku. Špatně nastavený dotační režim měl ale naopak za následek jejich zničení, tudíž menší schopnost nově vytvořených lesních ploch snižovat emise. Autoři studií proto varovali před špatně nastavenou a vedenou zelenou politikou, která může v přímém důsledku přinést víc škody než užitku.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny lesy Stromy Ekologie životní prostředí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy