Epidemie Covid-19 se v létě nemusí zastavit. Expert vysvětluje proč

V Izraeli je podle dnešní bilance novým koronavirem nakaženo 55 lidí. Žádný pacient nezemřel, ale existuje první případ nákazy u člověka, který nikam necestoval a neví, kdy s nakaženými mohl přijít do styku. Pro všechny, kdo přijedou do Izraele z ciziny, platí povinná 14denní karanténa.

Izraelský epidemiolog Allon Moses, jehož citoval zpravodajský server The Times of Israel, se domnívá, že epidemie v letních měsících neskončí.

Moses je také toho názoru, že karanténa bude muset být delší než dvoutýdenní. Epidemiolog řídí oddělení klinické mikrobiologie a infekčních nemocí na jeruzalémské klinice Hadasa.

Důvodem toho, že Izrael nyní zavádí opatření, k nimž nesáhl v době pandemie prasečí chřipky v roce 2009, je podle něj skutečnost, že nový koronavirus lidstvo zaskočil nepřipravené. Zatímco proti chřipce existuje určitý druh imunity, i když člověk není očkovaný, u koronaviru tomu tak není. "Pokud chceme udržet počet případů na minimu, musíme zavést mimořádná opatření," tvrdí Moses. Nesouhlasí přitom s teorií, že virus se s letními vedry přestane šířit.

Je prý málo pravděpodobné, že virus zanikne se sezónní změnou, jak tomu bylo v případě SARS v roce 2003, protože po celém světě je už příliš mnoho nemocných. Pravděpodobnější je podle jeho názoru to, že Izrael zachová pravidla přísné izolace případných nositelů viru, dokud se aspoň po dva týdny neobjeví žádný nový případ nákazy. Pak by bylo možné krizi považovat za ukončenou. Třetí možnost je, že se virus podaří zvládnout, teprve až bude nalezena vakcína proti němu.

"Toto není chřipka. Chřipka je jiné onemocnění - proti němu velká část populace má protilátky a je imunní. S chřipkami se potýkáme 100 let, populace má proti ní celosvětově imunitu, i když jde o rozličné kmeny. Koronavirus, to je něco jiného, a proto opatření musejí být důkladnější," řekl Moses.

This is an important piece to read and share with everyone around you (Hebrew) about management of the #COVIDー19 outbreak. https://t.co/Pkjo35z1vD

— Tomer Hertz (@TomerHertz) March 7, 2020

Podle imunologa Tomera Herce se koronavirus od prasečí chřipky liší zejména počtem úmrtí v populaci nakažených. Zatímco u chřipky je to 0,1 procenta, u koronaviru se hovoří o 0,6 procenta a počítá se i s jedním procentem. Hospitalizaci potřebuje deset procent nakažených, což je v případě infekční nemoci velké číslo. Pokud se nebude šíření koronaviru bránit, může to zdravotní systém v Izraeli ochromit, soudí Herc. Už nyní jsou lůžková oddělení vytížena z 80 procent.

Související

Více souvisejících

Izrael Vědci chřipka SARS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy