Uprostřed hor leží místo, které vědci nechápou. Nikdo neví, co se v něm stalo

Vysoko v indických Himalájích, uprostřed zasněžených vrcholků hor, leží jedno z nejtajemnějších míst na světě. Jmenuje se Roopkundské jezero a navzdory tomu, že leží ve výšce 5000 metrů nad mořem, je plné lidských koster. Dodnes nikdo nedokázal vysvětlit, jak se do něj mohla dostat těla stovek lidí.

Jezeru Roopkund se přezdívá "jezero koster" a vědecké analýzy prokázaly, že pocházejí od různých skupin lidí. "Použitím biomolekulárních analýz jsme zjistili, že historie jezera je ještě složitější, než jsme očekávali," tvrdí americký genetik David Reich.

Experti totiž dodnes netuší, jak přesně se zhruba pět set lidských koster dostalo do okolí jezera, které se nachází ve výšce 5000 metrů. Původně měli vědci nějaké teorie, z nichž nejslibněji vypadala hypotéza o mohutné bouři, která sem kosti zanesla, i ta ale padla.

Hypotézu o silné bouři vyvrátila analýza DNA několika koster. Genetik Kumarasamy Thangaraj z Indického centra pro buněčnou a molekulární biologii zjistil, že některé kostry měly DNA místního indického původu. Několik dalších ale pocházelo ze západní Eurasie.

Nejvíce jedinců mělo DNA, která se podobala dnešní indické DNA. Druhou největší skupinu ale tvořili lidé, jejichž DNA byla podobná dnešní populací na Krétě a v Řecku. DNA poslední skupiny lidí svědčí o původu z jihovýchodní Asie.

"Přítomnost jedinců pocházejících z východního Středomoří naznačuje, že Roobkundské jezero přitahovalo návštěvníky z celého světa," prohlásil evoluční biolog Eadoain Harney. "Stále však není jasné, co přivedlo tolik lidí k jezeru, ani to, jak zemřeli. Doufáme, že tento výzkum představuje první z mnoha analýz tohoto tajemného místa," dodal genetik Niraj Rai.

Související

Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Více souvisejících

Himaláje, Indie Jezera tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 9 minutami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy