S pandemií jde ruku v ruce další znečišťování planety, varují aktivisté

S nástupem celosvětové pandemie covid-19 začátkem letošního roku začaly postupně téměř všechny vlády světa zavádět povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška či obyčejný šátek. Aktivisté varují, že jednorázové roušky společně s dalšími ochrannými prostředky, které jsou většinou vyrobené z plastu, způsobily další vlnu znečišťování naší planety.

Aktivisté z britské charitativní organizace Surfers Against Sewage (SAS) vyzývají k přijetí opatření na ochranu oceánů, pláží a divoké zvěře. Upozorňují, že boj s virem SARS-CoV-2 způsobil doslova „plastovou explozi“. Jednorázové masky, plastové rukavice a jiné ochranné pomůcky se začaly vyplavovat na plážích a objevují se všude v ulicích měst.

Aktivista Charlotte Englandová se účastní hromadných úklidů v Anglii ve městě Bristol. „Roušky vidíte naprosto všude, v parcích, na ulicích, a to je velký problém, protože před pandemií nebyly nikdy v oběhu, jedině ve zdravotnictví, ale teď jsou dostupné pro širokou veřejnost,“ řekla Englandová pro BBC.

Podle slov Jacka Middletona z SAS je důležité používat látkové roušky, které se dají používat opakovaně a jsou šetrné k životnímu prostředí. Nově zavedená ochranná opatření dala zelenou podnikům, které podkopávají boj proti znečišťování planety. Middleton dodal, že při hromadném úklidu na plážích jsou aktivisté zvyklí potkávat plastové láhve, tašky, ale tento nový typ znečištění je něco, co nemohl nikdo předpovídat.

„Zatímco ochranné prostředky pomohly zachránit v posledních měsících mnoho životů, je také důležité se zamyslet nad tím, jak s nimi správně nakládat a zabránit tomu, aby znečišťovaly řeky a oceány,“ uvedl.

Od 5. října do 18. října má v plánu charitativní organizace rozjet kampaň s názvem The Generation Sea: Plastic Protest. Kampaň bude zahrnovat sérii šesti akcí, které mají za cíl zdůraznit nevyvratitelné důkazy o znečištění planety plasty. Protest, který začíná na britských plážích, bude zahrnovat 600 úklidových akcí s více než 35 tisíci dobrovolníky. Aktivisté chtějí odstranit více než 40 tisíc kilogramů plastového odpadu.

Další akce s názvem Return To Offender má za cíl zpochybňovat společnosti zodpovědné za zbytečné obaly na jedno použití. Prostřednictvím sociálních médií budou sdíleny fotografie odpadu s konkrétním názvem společnosti.

„Jako společnost se musíme naučit zvládat více krizí najednou. Nyní je čas se opět vrátit k tomu, čeho jsme dosáhli při snižování výroby a spotřeby plastů. Je čas požadovat lepší obchodní praktiky a zavést lepší systémy, které nám umožní zbavit oceány plastů,“ píše vedoucí kampaně Amy Slacková.

Související

Ilustrační fotografie.

Novoroční rachejtle a dopad na životní prostředí: Meteorologové uvolnili data

Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Maximální koncentrace prachových částic naměřené krátce po půlnoci Nového roku bývají na městských stanicích nejvyššími z celého roku, řekl ČTK vedoucí oddělení kvality ovzduší z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchym Brzezina.
Uhlí, ilustrační fotografie.

Na 40 států se v Glasgow zavázalo urychlit odklon od uhlík čistým zdrojům

Na 40 zemí se dnes na konferenci OSN o změnách klimatu COP26 zavázalo urychlit odklon od uhlí ve prospěch čistých zdrojů energie. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. Země také uvedly, že nebudou investovat do uhelných elektráren doma ani v zahraničí.

Více souvisejících

Znečištění Ekologie plasty Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy