Lední medvědi mohou vymřít do konce století, naznačuje studie

Arktida se otepluje dvakrát rychleji než jiná místa na naší planetě. Jak led v Arktidě ubývá, mizí potrava pro polární medvědi a podle vědců jejich klesající hmotnost snižuje šance na přežití arktických zim. Nová studie tvrdí, že kvůli klimatickým změnám lední medvědi vymřou během 80 let.

Studie předpokládá, že zvýšení průměrné teploty Země o 3,3 stupňů Celsia způsobí, že se kolem roku 2100 nebudou rodit nová mláďata ledních medvědů, a to bude mít za následek jejich vymření. „Do roku 2100 bude vrh vážně ohrožen nebo nemožný,“ uvedl Steven Amstrup, autor studie a hlavní vědec Polar Bears International. Nově narozená mláďata budou více ohrožena kvůli nedostatečné výživě jejich vyhladovělé matky, která nebude mít kvalitní mléko.

Podle Science Alert není hrozbou pro lední medvědy ani tak zvyšující se teplota, ale jejich neschopnost se přizpůsobit rychle se měnícímu prostředí. Výzkum vycházel ze dvou faktorů, jedním je období půstu medvědů a druhý je scénář Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).

„Posouzením, jak mohou být medvědi hubení nebo tlustí s jejich energetickými nároky, jsme byli schopni vypočítat práh přežití, který se může ještě zkrátit, než začne klesat míra přežití u mláďat i dospělých jedinců,“ řekl hlavní autor Peter Molnar. Například lední medvědi z kanadské populace na západě Hudsonova zálivu jsou v současné době o 20 % hubenější, než je jejich normální tělesná hmotnost. Až začne půst, budou mít dostatek uložené energie, aby přežili 125 dní, nikoliv 200.

Podle slov Amstrupa čelí lední medvědi delšímu půstu, protože čekají, než led znovu zamrzne. I kdyby lidstvo dokázalo zpomalit globální oteplování na zhruba 2,4 stupně Celsia, pravděpodobně by to pouze zpomalilo vyhynutí ledních medvědů. „Pokud by se podařilo nějakým způsobem udržet led i při zvyšování teploty, lední medvědi by byli v pořádku,“ napsal Amstrup a dodal, že jediným způsobem, jak lední medvědy zachránit, je zastavit globální oteplování.

Související

Více souvisejících

Lední medvědi Klimatické změny věda

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy