Mladiství často trpí zpožděnou fází spánku a bdění, zjistili čeští lékaři

Nejčastější poruchou spánku u mladistvých je zpožděná fáze spánku a bdění - pozdě usínají i procitnou. Výzkum několika desítek lidí nad 50 let na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), také prokázal, že i ti, kteří se cítili zdraví, trpěli spánkovými poruchami. O poznatcích v tiskové zprávě k příležitosti dnešního Světového dne spánku informovala 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy (1. LF UK).

Počty případů zpožděné fáze spánku a bdění u teenagerů zvyšuje hlavně večerní používání smartphonů a počítačů. Jejich obrazovky vyzařují modré světlo, které potlačuje vyplavování spánkového hormonu melatoninu. "Ročně máme asi 30 pacientů. Někdy je přivedou rodiče, jindy pošle pediatr. Jejich zájem je často polovičatý, chtěli by dobrou denní bdělost, ale nechtějí se vzdát zvyků, které poruchu utužují, " řekl ČTK Karel Šonka z Centra pro poruchy spánku a bdění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Doporučenou léčbu tak podle kliniky dodržuje jen 20 procent pacientů.

Další znepokojivé výsledky přinesl výzkum dospělých, kterému se podle Šonky lékaři na klinice věnovali tři roky. "Dělali jsme výzkum zaměřený na poruchu chování spánku u starších lidí. Potřebovali jsme kontrolní skupinu těch, kteří dle tvrzení poruchami spánku netrpěli. Nakonec jsme měli skupinu 'zdravých' lidí, u kterých se ukázalo, že úplně zdraví nejsou," řekl ČTK lékař.

Výzkumníci totiž zjistili, že polovina z padesátičlenné kontrolní skupiny splňuje kritéria pro středně těžkou či těžkou spánkovou apnoi. Při této diagnóze spáč krátce přestává dýchat, následuje mikroprobuzení, pak se dech obnoví. Ráno se však lidé cítí unavení, ačkoliv "spali" celou noc. Třetina sledovaných také ve spánku opakovaně pohybovala končetinami, u jednoho dokonce lékaři zaznamenali právě projevy poruchy chování v REM fázi spánku. Ta je podle odborníků typická pro období před propuknutím neurologických poruch. Vědci také zjistili, že s rostoucím věkem se kvalita spánku zhoršovala a odpočinku nesvědčilo kouření a alkohol. "Přiměřeně dobře" nakonec spalo pouhých 14 procent lidí z kontrolní skupiny.

Šonka uvedl, že spánková apnoe byla v Česku diagnostikována tisícům pacientů. Podrobnější data o tom, kolik lidí v Česku skutečně trápí apnoe i další potíže se spánkem však chybí.

Odborníci na "spánkovou medicínu" zkoumají také nedostatečnou denní bdělost. Tou trpí jednak lidé, kteří v noci málo spí, zároveň však může souviset i s narkolepsií, tedy stavem, kdy nemocný samovolně upadá do spánku, nebo ho sužuje velká ospalost. Pojí se i s idiopatickou hypersomnií, tedy nadměrnou potřebou denního spánku. Tyto nemoci nejsou příliš časté, právě proto se je však někdy podaří diagnostikovat až zadlouho.

Kvalitní spánek podle odborníků naopak posiluje paměť, snižuje riziko Alzheimerovy choroby, obezity, metabolických poruch, ale i infarktu a cévních mozkových příhod. Na tato fakta má upozornit i Světový den spánku, který se koná od roku 2008. Připadá na pátek před březnovou rovnodenností.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.
Ilustrační fotografie.

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

spánek zdraví lékaři Všeobecná fakultní nemocnice Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy