Může UV záření zabít koronavirus? Internetem se šíří nový mýtus

Na internetu nejen v Česku se hojně diskutuje o možnostech, jak koronavirus zabíjet rychleji. Sociální sítě jsou plné návodů a rad, mezi nimiž převládá možnost dezinfekce UV zářením. Může koronavirus opravdu zabít? Odpověď je podstatně složitější, než se zdá.

Dan Arnold pracuje pro společnost UV Light Technology, společnost poskytující dezinfekční zařízení nemocnicím, farmaceutickým společnostem a výrobcům potravin ve Velké Británii. Od doby, co svět zasáhla pandemie koronaviru, se na něj valí velmi neobvyklé požadavky. 

"Byli jsme požádáni soukromou osobu o naše vybavení s dotazem, jestli by mohlo být jedno z našich UV světel umístěno do dveří supermarketu. Lidé pod ním mohou stát několik sekund předtím, než vejdou dovnitř," popsal serveru BBC.

Mezi "zdravotnickými“"radami, které se v současnosti hemží po internetu, se velmi populární stala myšlenka, že lze dezinfikovat pokožku, oblečení nebo jiné předměty UV zářením. V Thajsku jistá vysoká škola údajně dokonce vybudovala UV tunel, kterým mohou studenti projít a dezinfikovat se.

Je to ale dobrý nápad, dezinfikovat se ultrafialovým zářením? Říká se přece, že sluneční svit koronaviry zabíjí právě UV zářením. Ve zkratce - je to naprostý nesmysl.

Sluneční světlo obsahuje tři typy UV záření. Prvním je UVA, které tvoří velkou většinu ultrafialového záření dopadajícího na zemský povrch. Je schopno proniknout hluboko do kůže a je považováno za velmi důležitý  faktor zodpovědný za změny na kůži, od vrásek po stárnutí.

Dále světlo obsahuje UVB záření, které může poškodit DNA kůže, což vede ke spálení nebo rakovině kůže. Nedávno navíc vědci zjistili, že to dokáže i UVA záření. Oba tyto typy záření jsou vědci každopádně zmapovány a máme proti nim účinnou ochranu v podobě opalovacích krémů.

Ze Slunce ale dopadá na Zemi i třetí typ. UVC záření. Jde o část spektra s velmi krátkou vlnovou délkou, která je schopna devastovat genetický materiál. Ať už lidí nebo virových částic. Většina z nás se s tímto zářením ale pravděpodobně nikdy nesetká. UVC záření je filtrováno ozonem v atmosféře a samo se podílí na jeho vzniku. Na zemský povrch nedopadá.

V roce 1878 vědci zjistili, že by mohli využít UVC záření k usmrcení mikroorganismů. Uměle vytvořené ultrafialové světlo se stalo základní metodou sterilizace, která je používána každý den v nemocnicích, letadlech, kancelářích i továrnách. Její využití je také zásadní pro dezinfekci pitné vody, zejména vezmeme-li v potaz, že někteří parazité jsou rezistentní vůči chemickým dezinfekčním prostředkům, jako je chlor.

Přestože nebyl proveden žádný výzkum zaměřený na to, jak UVC ovlivňuje koronavirus SARS-CoV-2, studie prokázaly, že ultrafialové záření tohoto typu lze použít proti jiným koronavirům, jako je ten způsobující nemoc SARS. Záření deformuje strukturu jejich genetického materiálu a zabraňuje virovým částicím vytvářet si více kopií.

Koncentrovaná forma UVC záření nyní stojí v první linii boje proti nemoci COVID-19. V Číně každou noc osvětlují celé autobusy, roboti vyzařující UVC čistí podlahy v nemocnicích, a banky používají světlo k dezinfekci peněz. Současně dodavatelé UV zařízení hlásí rekordní prodeje. A to s sebou nese opravdu velké riziko.

Jelikož USA a UVB paprsky nemají na koronaviry moc velký vliv, je potřeba nasadit tvrdší kalibr, než jaký nám na zemském povrchu poskytuje Slunce. Takový kalibr, na který nikdo z nás není ani trochu zvyklý. Zatímco slunečnímu UVB záření může trvat hodiny, než nás opálí nebo spálí, UVC to dokáže v řádu sekund.

Pokud nemáte zakryté oči...víte, jaký je to pocit, když se podíváte do slunce? UVC je 10x horší, v řádu několika vteřin," popisuje Arnold. Pro bezpečné používání UVC potřebujete speciální vybavení a školení.

Na trhu paradoxně existuje několik zařízení, které se honosí tím, že vyzařují UVC světlo. I v Česku lze takových koupit spoustu. Podle BBC ale mají tyto lampy ke skutečnému UVC daleko a tento typ záření pro domácí použití koronaviry opravdu zabít nedokáže.

Dezinfekce ultrafialovým zářením v domácích podmínkách je nereálná. Vraťme se ale zpět ke Slunci. Opravdu svými UVA a UVB paprsky nedokáže koronaviry zabít? Odpověď je ano i ne.

Když jsme výše uvedli, že tyto typy záření na koronvairy nemají moc velký vliv, je to proto, že studie chybí. Pokud se ale odrazíme od výzkumů provedených na SARS, tak vystavení tohoto koronaviru slunečnímu záření nemělo na jeho nakažlivost žádný dopad.

Existuje sice studie, která například zjistila, že čím déle byly chřipkové částice vystaveny slunečnímu záření, tím menší byla pravděpodobnost, že zůstanou infekční. Bohužel se ale studie zaměřila na chřipkové viry ve vzduchu, nikoliv na povrchu předmětů.

Nikdo proto neví, jak dlouho trvá dezinfekce povrchů slunečním zářením ani jaká intenzita je potřebná. Množství UV záření se navíc liší v závislosti na denní době, počasí, ročním období a místě, ve kterém žijete.

V domácích podmínkách by v této chvíli nemuselo stačit ani několik dní vystavení přímému slunci. A do té doby virus sám zemře, neboť už bylo prokázáno, že jeho životnost na površích většinou není delší než tři dny.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie Vědci Slunce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy