Nová vědecká studie zjistila, v kolik hodin máme večeřet

Vědci z Johns Hopkins University se nezabývají pouze mapováním šíření koronaviru. Zaměřují se i na další studie z různých oblastí lidského života. V jedné z posledních například zjistili, jaký vliv má na lidský organismus pozdní večeře.

Prestižní americká vysoká škola Johns Hopkins University se do podvědomí celého světa zapsala zřejmě nejpřesnější mapou počtu nakažených koronavirem, kterou udržuje v chodu už několik měsíců.

Tamní vědci se ale věnují i řadě dalších výzkumů. V jednom se například zaměřili na to, jak na lidský organismus působí večeře. V této oblasti už sice proběhla řada výzkumů, lékaři ale nyní nově pozorovali jednotlivé metabolické procesy mnohem podrobněji a hledali souvislost mezi jejich příznaky, pravidelností spánku a stravovacími návyky.

Zjistili, že jídlo před spaním podporuje hromadění tuku v těle, hypertenzi, obezitu a cukrovku. Připomněli rovněž, že intenzita následků večerního pojídání souvisí i s tím, zda jednotlivci trpí nějakými civilizačními chorobami a kolik spánku si dopřávají.

"Účinek pozdního jídla má na lidi odlišný vliv a závisí i na délce jejich spánku, takže někteří mohou následky pozdního jídla trpět více, jiní zase méně," uvedl vědec Jonathan Jun, jeden z autorů studie. 

Desítky dobrovolníků fungovaly nějakou dobu podle stejného režimu. Vědci jim předepsali spánek ve 23.00 a večeři nejprve v 18:00 a poté ve 22.00.

Za pomoci látek umístěných v jejich stravě následně pozorovali, jak strávili večeři konzumovanou v těchto odlišných časech a porovnávali jednotlivé naměřené hodnoty. Zároveň prováděli vyšetření tělesného tuku a každou hodinu jim odebírali krevní vzorek.

Nakonec vědci zjistili, že po večeři zkonzumované ve 22.00 měli respondenti v průměru o 18 % vyšší hladinu glukózy a množství tuků spalovaných přes noc se snížilo asi o 10 % ve srovnání s hodnotami, které byly naměřeny po večeři v 18.00.

Studie tak prokázala, že večeře i hodinu před spaním je velmi pozdní a lidé by měli poslední jídlo sníst minimálně několik předtím, než ulehnou do postele. Následky nočního stravování navíc mohou být ještě výraznější u lidí s obezitou nebo diabetem, ti již totiž trpí poruchou metabolismu. 

Související

Evropská Unie

Evropský parlament se dohodl na revizi směrnice o snídani

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohoda ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Více souvisejících

potraviny jídlo spánek Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy