Padají hvězdy. Meteorický roj Orionidy vrcholí, podmínky pro pozorování jsou dobré

Nastává maximum Orionid. Meteorický roj bude nejčetnější v úterý a ve středu, s očekávanou frekvencí zhruba 20 meteorů za hodinu. Podmínky pro pozorování budou letos velmi dobré. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno, kdy je radiant, tedy místo odkud meteory zdánlivě vylétají, nejvýše nad obzorem. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.

Orionidy jsou podzimní větví proudu částic, do kterého Země vstupuje i v květnu - během maxima roje Eta-Aquaridy. Mateřským tělesem rojů je Halleyova kometa. Slavná vlasatice se u Slunce naposledy ocitla v únoru 1986, znovu to nastane v roce 2061. Je také první matematicky předpověděnou kometou v historii.

Podle astronoma a fotografa Petra Horálka pocházejí první zmínky o roji z roku 1839. Meteory podle jeho slov zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí Orion, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Měsíc je letos v období maxima úkazu ve fázi před první čtvrtí. Zapadá večer a pozorování tak vůbec neruší.

Horálek také upozornil, že rychlost Orionid je 66 kilometrů za sekundu, což z nich dělá jedny z nejrychlejších meteorů na obloze. "Rychlejší jsou jen meteory z listopadového roje Leonidy, které padají s rychlostí 72 km/s," podotkl astronom. Dodal, že pády meteorů jsou jasné a občas je provázejí blyštivé výbuchy. Někdy tak lze spatřit i takzvaný bolid - meteor jasnější než Venuše. Za pozorováním by však lidé měli vyrazit z měst, do krajiny bez světelného znečištění.

Kromě Orionid je v těchto dnech na obloze i další pěkná podívaná. Podle Horálka může na nebi zazářit třeba jasný meteor z jiného roje - severních a jižních Taurid. Lidé také spatří jasné planety - večer Jupiter se Saturnem, po celou noc Mars a časně ráno Venuši.

V první polovině noci je podle astronoma též ještě viditelná výrazná část Mléčné dráhy. Později se s Orionem a jeho hvězdami Betelgeuze a Rigel nad východní obzor vyhoupne Sírius, nejjasnější hvězda noční oblohy, která leží v souhvězdí Velkého psa. Vysoko nad obzorem bude v druhé polovině nocí zářit i dvojice otevřených hvězdokup v souhvězdí Býka - Hyády a Plejády.

Související

Perseidy (srovnání)

Meteorický roj Perseid vrcholí o víkendu. Podmínky budou ideální

Mezi 17. červencem a 24. srpnem se otevírá okno pro pozorování každoročního meteorického roje Perseid. Tohoto roku dosáhne svého vrcholu v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory již můžeme vidět od nynějška, jejich počet postupně narůstá a během noci vrcholu, na temné obloze daleko od měst mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, se můžeme těšit na až 80 meteorů za hodinu, informoval redakci serveru EuroZprávy.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.
Kompozitní snímek maxima roje Perseid z minulého roku zachycuje Mléčnou dráhu a 174 meteorů vylétajících z jednoho místa na obloze – radiantu v souhvězdí Persea. Nejvíce meteorů bude vidět z těch míst, kde neruší světlo měst. Autor: Petr Horálek

Na obloze dnes vrcholí Lyridy, nejdéle zaznamenaný meteorický roj

Dnes večer vrcholí meteorický roj Lyridy. Nepatří k nejvýraznějším rojům roku, ale lidé by několik meteorů na obloze mohli zahlédnout, uvedl Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Podotkl, že Lyridy jsou zajímavé tím, že jde o nejdéle zaznamenaný meteorický roj - jsou známy již přes 2600 let. V těchto dnech jsou také nejlepší letošní podmínky pro pozorování planety Merkur.

Více souvisejících

meteorický roj vesmir Orionidy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 7 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy