Pandemie nemoci covid-19 není poslední, varují vědci lidstvo

Lidstvo by se mělo připravit na další pandemie, které přijdou po té koronavirové. Podle britských vědců lidé ke vzniku nových nebezpečných nemocí významně přispívají tím, jak se chovají k přírodě.

Vědci z univerzity v Liverpoolu naznačili, že plenění biotopů zvířat v divokých částech planety pravděpodobně přispívá ke vzniku chorob, které se rychle šíří po celém světě, a proto pandemie covid-19 není podle odborníků poslední, která zasáhne svět ve větším měřítku. „V posledních 20 letech jsme měli šest významných hrozeb – SARS, MERS, ebola, ptačí a prasečí chřipku. Pěti jsme se dokázali ubránit, té šesté ne,“ řekl pro web BBC Matthew Baylis z liverpoolské univerzity.

Vědci z Liverpoolu vyvinuli vzorec v rozpoznávacím systému, který předpovídá největší riziko chorob pro člověka pocházejících od volně žijících živočichů. Podle slov Baylise je důležité se podrobněji zabývat chorobami u volně žijících zvířat, aby se v budoucnu zabránilo případným ohniskům.

Vzorec je schopný priorizovat patogeny z globální databáze obsahující tisíce virů, parazitů a bakterií a podle vědců lze díky tomuto vzorci utřídit směr výzkumu a zvýšit tak šanci na nalezení léčby nebo prevence. „Tento krok je důležitý, abychom byli schopni zjistit, které nemoci mohou způsobit pandemii. I tento malý krok je předzvěstí velkého pokroku,“ řekl Baylis.

Vědci již v minulosti vyjádřili obavy nad zvyšováním urbanizace divokých oblastí planety, která bude mít za následek větší výskyt chorob pocházející ze zvířat. „Ztráta biologické rozmanitosti může vytvořit nové krajiny, které zvyšují kontakt člověka s volně žijícími druhy živočichů a tím se zvyšuje šance na přenos virů, bakterií a parazitů, kteří se šíří dál,“ domnívá se ekoložka Kate Jonesová z univerzity v Londýně a dodává, že i zemědělská pole jsou často spojována se zvýšeným rizikem mnoha infekcí.

Podle BBC vir nipah v Malajsii jasně ukazuje, jak lidská činnost může ovlivnit možné riziko nemocí. Vir nipah pochází z netopýrů, kteří se živili ovocem blízko prasečí farmy, která byla vybudována na kraji lesa. Prasata jedla spadané ovoce ze stromů, které bylo od netopýrů nakousané a virus se následně přenesl na člověka. Během prvního rozpoznaného ohniska v Malajsii a Singapuru byla většina lidských infekcí důsledkem přímého kontaktu s nemocnými prasaty nebo jejich kontaminovanými tkáněmi. Podle BBC virus nipah zabije 40-75 % lidí, kteří se nakazí, ve srovnání s 1% úmrtností koronaviru.

Eric Fevre z Mezinárodního institutu pro výzkum hospodářských zvířat v Nairobi v Keni podotkl, že nové patogeny se v lidské populaci objevují zhruba třikrát až čtyřikrát ročně, nejen v Asii, ale také v Evropě a USA a rizika možné pandemie se budou objevovat znovu a znovu. Fevre upozorňuje na možnost k zamyšlení, jaké dopady má lidská činnost na přírodu.

„Všechny věci, které považujeme za samozřejmé, jako je jídlo nebo materiály v našich chytrých telefonech, jsou konzum, který slouží pouze jako prostředek k vydělání peněz společností. Je na nás, abychom přemýšleli o zdrojích, které potřebujeme a o dopadu, který to má na naši planetu,“ řekl Fevre pro BBC.

Související

Ilustrační fotografie.

Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci

Pandemie představují pro demokratické státy a jejich instituce zátěžovou zkoušku, klíčové je odvrátit snahy o narušení rovnováhy mezi výkonnou, legislativní a soudní mocí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu vědců Národního institutu SYRI a Oxfordské univerzity, který aktuálně publikoval časopis East European Politics. Experti zároveň varují před snahou oslabovat politické protivníky prostřednictvím manipulace s penězi, které stát v době krize přerozděluje.
Lidé během pandemie covid-19 nasadili roušky či respirátory. Rozhovor

20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý

Před dvaceti lety, 16. listopadu 2002, byl v čínské provincii Kuang-tung poprvé ohlášen výskyt syndromu akutního respiračního selhání, neboli SARS. Koronavirem vyvolané onemocnění v následujících měsících postihlo více než osm tisíc osob a rozšířilo se do více než tří desítek zemí celého světa. Dle oficiálních údajů mu podlehlo 774 pacientů. Odborná komunita se sice vypuknutí podobné pandemie obávala mnoho desetiletí, spíše však očekávala, že ji vyvolá virus chřipky, nikoliv koronavirus, vysvětluje Jiří Černý v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Více souvisejících

pandemie nemoci věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 59 minutami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 10 hodinami

včera

včera

Rusko opět vyhrožuje: Odpovíme zničujícím odvetným úderem, pokud Ukrajina zaútočí na Kerčský most

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek podle agentury Reuters varovala, že Rusko odpoví "zničujícím odvetným úderem", pokud Ukrajina s podporou Západu zaútočí na Kerčský most nebo na anektovaný Krymský poloostrov. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy