Pět měsíců hledají odpovědi. Co už vědci vědí o koronaviru?

SARS-CoV-2 je nový typ viru, se kterým svět bojuje od konce roku 2019. Onemocnění covid-19, které virus způsobuje, bylo poprvé detekováno v čínském městě Wu-chan. Téměř pět měsíců vznikají otázky, na které se vědci pokoušejí najít odpověď. Co už víme o viru SARS-CoV-2? Pomůžou nám tyto informace ukončit pandemii?

U člověka vyvolávají některé druhy koronaviru pouze běžné nachlazení. Situace se změnila v roce 2002, kdy byl objeven virus zvaný SARS-CoV, který vyvolává onemocnění SARS. Další smrtelný druh koronaviru jménem MERS se objevil v roce 2012. Dopad těchto smrtelných koronavirů byl mírný ve srovnání s chaosem, který vyvolává pandemie onemocnění COVID-19.

Pandemie viru SARS-CoV-2 způsobila prakticky celosvětovou karanténu, vyžádala si více jak 100 000 obětí a stále se šíří napříč světem. Lidstvo bylo přemoženo téměř neviditelným útočníkem. Mikroskopický záškodník je předmětem zkoumání v nejlepších laboratořích světa. Diagnostické testy nebo vývoj nových vakcín je v současné době denním chlebem vědců po celém světe.

Podle dostupných informací víme, že Sars-CoV-2 pochází z netopýrů, kteří slouží jako přirozený zdroj a nabízí výborné prostředí k přežívání nákazy. Netopýři mají silnou imunitní odpověď, takže se dokážou s virem jednoduše vypořádat. Problém nastává, když se virus dostane do živočicha, kterému chybí rychlá imunitní reakce. Většina důkazů naznačuje, že vir Sars-CoV-2 se přenesl na člověka pomocí „zprostředkovatelů“, tedy jiných živočišných druhů, na které virus přenesli netopýři. Nejvíce diskutovaným zvířetem je luskoun. „Tento virus pravděpodobně skočil z netopýra na jiné zvíře, které bylo blízko člověka, možná na trhu,“ uvedl virolog Edward Holmes pro The Guardian.

K přenosu viru SARS-CoV-2 dochází kapénkami při kašli nebo kýchání. Kapénky obsahující vir jsou vdechnuty jiným člověkem a vir se dostává k buňkám, které lemují naše hrdlo a hrtan. Tyto buňky mají na povrchu receptory, kterým se říká ACE2. Receptory mají klíčovou roli při přenosu mezi buňkami. Virus SARS-CoV-2 má výběžky, které obsahují glykoprotein S a ten se okamžitě naváže na receptor ACE2.

„Tento virus má povrchový protein, který je aktivován tak, aby zamezil receptoru vyslat signál a přenesl svou RNA do buňky,“ říká virolog Jonathan Ball z Nottingham University. Jakmile se dostane dovnitř, RNA vytvoří několik kopií viru, z těch se následně stanou buňky a infekce se rozšíří. Ve většině případů lidské tělo zahájí imunitní odpověď včas a zastaví postup viru hlouběji do těla. „Mnoho lidí ani nezaznamenalo, že jsou nakaženi nemocněním covid-19 a tak stále chodí do práce, domů a supermarketů, kde infikují ostatní lidi,“ zdůraznil Ball.

Proč u některých lidí dochází k horšímu průběhu nemoci covid-19, není jasné. Jednou z možností je, že někteří lidé mají zranitelnější receptory ACE2 vůči, uvádí deník The Guardian.

Lékaři, kteří již testují lidi na získanou imunitu, našli v jejich krvi poměrně vysokou hladinu protilátek. „Protilátky vytvořené touto imunitní odpovědí poskytnou ochranu před budoucími infekcemi, ale měli bychom si uvědomit, že tato ochrana nebude pravděpodobně na celý život,“ nastínil virolog Mike Skinner z Imperial College London. Většina vědců věří, že získaná imunita bude v těle maximálně rok nebo dva.

Vědci se rozdělili na dva tábory v otázce virulence viru. Čím vyšší má vir nebo jiný patogen virulenci, tím je pro organismus nebezpečnější. Někteří vědci tvrdí, že by vir mohl být méně nebezpečný, zatímco jiní argumentovali, že vir by mohl zmutovat a stát se tak smrtelnějším než doposud, píše Guardian. „Nakonec to bude vývoj vakcíny, která nás osvobodí od hrozby covid-19,“ říká Skinner.

V pátek časopis Nature informoval, že na celém světě bylo zahájeno 78 projektů v oblasti očkování a dalších 37 je ve vývoji. Firmy, které vyvíjejí nové vakcíny, plánují zahájit v letošním roce testování na lidech. Vakcíny však vyžadují rozsáhlé studie o účinnosti. Testování by probíhalo pomocí placebo efektu, kdy polovina lidí dostane vakcínu a druhá pouze placebo. Ale podle The Guardian je to velice zdlouhavý proces.

Vědci navrhli způsob, jak tento proces urychlit. Dobrovolníky by vystavili viru záměrně a zkoumali by, jak je vakcína účinná. „Tento postup není bez rizik, ale má potenciál urychlit testování o mnoho měsíců,“ uvedl Nir Eyal, profesor bioetiky na Rutgers University. „To se bude muset velmi pečlivě promyslet,“ argumentoval Adam Finn z University of Bristol. Záměrně infikovat lidi je totiž velmi kontroverzní. „Mladí lidé by po této příležitosti mohli skočit, ale je to virus, který zabije každého lichého člověka. Zatím nevíme proč, ale testování na lidech je však ještě daleko, takže máme čas to pořádně promyslet,“ dodal Finn.

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda The Guardian zdraví Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 7 hodinami

Scholz a Macron se tajně setkají v Paříži, před návštěvou čínského vůdce

Německý kancléř Olaf Scholz se ve čtvrtek večer v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na večeři, při které budou diskutovat o politice Evropské unie a Číny.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy