Pravé neštovice nejspíš měli už Vikingové. Lidstvo trápily až do 20. století

Během 20. století pravé neštovice způsobili smrt až 500 miliónů lidí, než je v roce 1980 Světová zdravotnická organizace prohlásila za vymýcené. Vědci nalezli důkaz v kostech lidí v Dánsku a Rusku, že vikingové mohli být „superpřenašeči“ pravých neštovic a roznesli je napříč severní Evropou.

Pravé neštovice ještě v roce 1967 nakazily 15 miliónů lidí, z nichž dva miliony jim podlehly, proto Světová zdravotnická organizace spustila největší zdravotnickou kampaň v historii, na které se podepsal český epidemiolog Karel Raška společně s dalšími dvaceti českými odborníky. Raška působil jako ředitel oddělení přenosných chorob WHO v Ženevě. Originální koncept se soustředil na jednotlivá ohniska nákazy a zásah byl proveden s maximální pečlivostí.

Původ pravých neštovic zůstává stále nejasný, ale vědci tvrdí, že nalezení virové DNA v kosterních pozůstatcích dokládá u lidí z Dánska až po Rusko, že detekovali první potvrzený případ pravých neštovic v období Vikingů. „Myslím, že je spravedlivé předpokládat, že vikingové byli super přenašeči,“ uvedl vedoucí výzkumu Eske Willerslev z Kodaňské univerzity pro Guardian.

Předchůdce viru pravých neštovic se objevil v Africe před několika tisíci lety a přenesl se z hlodavce na člověka. Pozůstatky Ramsese V naznačují, že se neštovice objevily již ve starověkém Egyptě, ale nejčastěji je uváděno, že první potvrzený případ pravých neštovic pochází z Litvy ze 17. století. Neštovice byly detekovány z genetických údajů mumifikovaného dítěte.

Vědci zkoumali pozůstatky 1 867 lidí a v 11 případech našli pozůstatky viru pravých neštovic datovaných zhruba v rozmezí let 600 až 1050 našeho letopočtu, což je bdobí, které se překrývá právě s vikingy. „Je to nejstarší potvrzený případ neštovic,“ řekl Willerslev.

Není jasné, jestli jedinci zemřeli na následky pravých neštovic nebo byli pouze infikováni a zemřeli v boji. Po důkladnějším zkoumání viru vědci zjistili, že se nejedná o moderní kmen viru neštovic, ale o jeho předka, který se pravděpodobně vyvíjel jinak než jeho předek.

Podle Willersleva jsou tato nová zjištění důležitá, protože potenciálně mohou poskytnout vodítko, jak další kmeny neštovic mutují u zvířat a jaké mohou představovat riziko pro člověka. Ředitel centra DNA Hendrik Poinar uvedl, že tento výzkum je velice vzrušující, ale mutace viru pravých neštovic u vikingů zůstane nejspíš záhadou, protože vědci nebudou moci uskutečnit žádné experimenty.

Související

Ilustrační foto

V Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic

Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od začátku ledna do 10. července je letos 5303 případů, loni jich v tuto dobu bylo 625. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní se v 80 procentech případů děti nakazily ve škole. Neštovice jsou infekční virové onemocnění projevující se svědivou vyrážkou. Šíří se vzduchem nebo kontaktem s nakaženým.
Světová zdravotnická organizace

WHO míní, že přenos opičích neštovic v neendemických zemích je možné zastavit

Přenos opičích neštovic mezi lidmi v neendemických zemích, tedy mimo oblasti původního výskytu, lze zastavit. Prohlásila to dnes podle agentury AFP epidemioložka Světové zdravotnické organizace (WHO) Maria Van Kerkhoveová. Nebezpečí zasažení širší populace je "velmi slabé", uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Více souvisejících

neštovice vikingové nemoci věda

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 58 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turecko se přidá k žalobě JAR, která u Mezinárodního soudního dvora viní Izrael z genocidy

Turecko se přidá k žalobě Jihoafrické republiky (JAR), která u Mezinárodního soudního dvora obvinila Izrael z genocidy Palestinců v Pásmu Gazy. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy