V Brazílii zachraňuje životy smrtelný hadí jed

Fabiola de Souzová uchopí jedovatého hada za krk, těsně za čelistmi. Poté promasíruje jeho jedové váčky, aby získala několik kapek, které v Brazílii, kde každoročně hadi uštknou tisíce lidí, zachrání několik životů, píše agentura AFP.

Fabiola a její kolegové z Institutu Butantan v Sao Paulu na jihovýchodě země odebírají takto získaný jed tisícům hadů chovaných v zajetí, s cílem vyprodukovat protijed.

Produkt potom přiděluje ministerstvo zdravotnictví do skladů a výdejen po celé zemi.

? Você Sabia?!?! ?Há mais de um século, o Instituto Butantan produz diversos tipos de soros contra toxinas de animais peçonhentos ??? e microrganismos ?.? Atualmente, o Butantan produz 13 tipos de soros. pic.twitter.com/RkJxJd4IJq

— Instituto Butantan (@butantanoficial) January 2, 2020

Převážně teplé a vlhké klima v Brazílii jedovatým hadům zvláště svědčí. Žijí zde desítky druhů, včetně nebezpečného křovináře žararaky. V roce 2018 bylo podle oficiálních údajů uštknuto téměř 29.000 lidí a více než stovka z nich zemřela.

Brazilské státy, kde je zaznamenáván nejvyšší počet uštknutí, leží v povodí Amazonky. Tam často trvá hodiny, než se člověk dostane do zdravotnického zařízení, které má protijed.

Jednou za měsíc se získává jed velmi nebezpečným způsobem. Fabiola vybavena hákem opatrně vyndává jednoho z hadů z plastové nádoby a vloží ho do díže naplněné oxidem uhličitým. Had během několika minut usne.

"Pro zvíře to není tak stresující," vysvětluje. Hada pak umístí na ocelovou podložku v místnosti, kde je více než 25 stupňů Celsia.

Fabiola má jen několik minut na to, aby bezpečně získala jed, než se had začne hýbat. "Je důležité mít strach, protože lidé, kteří se bojí, si dávají více pozor," zdůrazňuje.

Hadi dostávají k žrádlu myši a krysy chované v institutu.

Když Fabiola získá jed, hada zváží a změří a teprve poté ho znovu uloží do jeho bedny.

Protijed se vyrábí tak, že se malé dávky jedu injekční cestou aplikují koním chovaným na farmě. U nich se pak rozvine imunitní reakce, při níž vznikají protilátky. Ty se z koňské krve extrahují a vyrábí se z nich sérum, které se podává uštknutým lidem. Bez něho by mohli zemřít.

Šéfka projektu Fab Hui Wenová uvádí, že institut vyrábí veškerý brazilský protijed, tedy 250.000 lahviček o deseti až 15 mililitrech ročně. Brazílie rovněž zdarma poskytuje sérum několika dalším zemím v Jižní Americe. V těchto dnech také vyjednává o plánu prodávat protijed zejména do Afriky.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) uštknou hadi každoročně asi 5,4 milionu lidí. Z toho 81.000 až 138.000 osob zemře a mnoho dalších má celoživotní následky, včetně amputací.

Světová zdravotnická organizace v roce 2019 přijala plán, kterým chce snížit počty mrtvých a postižených. Zajistit to má vyšší produkce kvalitních protilátek. V srdci této strategie je právě Brazílie. Export séra může velmi brzy, říká Fab Hui Wenová.

"Institut Butantan má vzhledem ke světové krizi v produkci protijedu zájem dodávat sérum dalším zemím," dodává.

Související

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Více souvisejících

Hadi Brazílie otrava zdraví WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy