Vědci hledají chybějící dílek skládačky. Jak se z vlků stali dnešní psi?

Příběh o tom, jak se z vlků stali dnešní psi domácí, dostal nový rozměr - výzkum naznačuje, že naši chlupatí společníci nevznikli pouze z jedné populace divokých předků, ale ze dvou. Psi jsou geneticky nejpodobnější pradávným sibiřským vlkům, ale nejsou jejich přímými potomky. A spousta otázek zůstává, napsal britský list The Guardian.

Psi byli prvními zvířaty, která lidé domestikovali, což se pravděpodobně stalo někdy před 15.000 až 30.000 lety, když žili jako lovci a sběrači.

"Většina ostatních zvířat prošla domestikací až po nástupu zemědělství," řekl hlavní autor studie Anders Bergström z londýnského Institutu Francise Cricka. "Je podle mě velmi fascinující, že lidé v době ledové vyrazili ven a vytvořili si vztah s tímto divokým predátorem," poznamenal.

Jak k tomuto procesu došlo, však zůstává nejasné.

"Nevíme, kde se to stalo, co to bylo za skupinu lidí, která to udělala, jestli se to stalo jednou nebo vícekrát a podobně," řekl Bergström. "Takže to zůstává jednou z velkých záhad v lidské prehistorii," dodal.

Nejnovější výzkum není první, který se touto záhadou zabývá. Nedávná studie mimo jiné naznačila, že vlci byli domestikováni nezávisle na sobě v Asii a Evropě, ale pouze první z nich přispěl k původu moderních psů.

"Klíčovým zjištěním naší studie je naopak to, že psi mají dvojí původ," uvedl Bergström.

Bergström a jeho kolegové v časopise Nature uvádějí, že analyzovali 72 genomů pradávných vlků, kteří žili v Evropě, na Sibiři a v Severní Americe před 100.000 lety, z nichž 66 bylo poprvé sekvenováno. Tým je porovnal s genomy raných a moderních psů.

Výsledky ukazují, že celkově jsou psi geneticky nejpodobnější dávným sibiřským vlkům, i když se nejedná o jejich přímé předky.

"V podstatě to naznačuje, že psi byli domestikováni někde v Asii," řekl Bergström, i když podle něj není možné přesně určit místo.

Zatímco u některých z prvních psů, například na Sibiři, v Americe, východní Asii a severovýchodní Evropě, se ukázalo, že jejich předci pocházejí výhradně z asijských vlků, u jiných, zejména v Africe a na Blízkém východě a v menší míře i v Evropě, byl zjištěn další genetický příspěvek populace západních vlků šedých.

A co víc, příspěvek od této západní populace vlků se podle něj projevuje u všech dnešních moderních psů - i když největší je u těch z Blízkého východu a Afriky, jako je plemeno basenji.

Otázky však zůstávají. "Stále nedokážeme říci, zda došlo ke dvěma nezávislým domestikacím, po nichž následovalo sloučení těchto dvou populací, nebo zda se uskutečnil pouze jeden domestikační proces, po němž následovalo smíšení s divokými vlky," uvedl Bergström a dodal, že zbývá určit geografický původ našich psích společníků.

"Pátrání po tom, odkud přesně psi pocházejí, pokračuje," řekl.

Související

Výživa a zdraví psa - Jak strava ovlivňuje celkový stav a pohodu vašeho mazlíčka?

Výživa a zdraví psa - Jak strava ovlivňuje celkový stav a pohodu vašeho mazlíčka?

Správná výživa hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě našich psů. To, co jim dáváme k jídlu, má vliv na jejich celkový stav, vitalitu a odolnost vůči nemocem. Strava ovlivňuje mnoho aspektů jejich života, ať už jde o fyzické zdraví, imunitní systém nebo i jejich duševní pohodu. Proto je důležité zde nešetřit a obstarat kvalitní krmivo.

Více souvisejících

Psi

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy