Vědci tvrdí, že existuje spojitost mezi pesimismem a demencí

Britská studie zjistila, že existuje spojitost mezi negativním myšlením v pozdním věku a Alzheimerovou chorobou, která způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí (myšlení, paměti, úsudku) a bývá nejčastěji příčinou demence.

Dvouletému výzkumu se podrobilo více než 350 lidí nad 55 let, z toho třetina podstoupila pozitronovou emisní tomografii (PET), která měřila tau protein a amyloid beta. Oba proteiny se ukládají v mozku a mohou za Alzheimerovou chorobu. Výsledky snímků ukázaly, že lidé, kteří jsou pesimističtí, mají více nahromaděných tau a beta proteinů v mozku a snížené kognitivní funkce než pozitivní lidé. Podle CNN vedoucí výzkumu Natalie Marchantová z University College London se svými kolegy uvedla v prohlášení, že navrhují zařadit negativní myšlení jako nový rizikový faktor demence.

Studie se zaměřila i na výzkum depresí ve spojitosti s kognitivními funkcemi a zjistila, že pokles byl zřejmý. Podle Marchantové se studie doplňují. „S dalšími studiemi, které spojují depresi s rizikem demence, očekáváme, že chronické negativní myšlení může zvýšit riziko demence,“ tvrdí Marchantová. Podle slov Fiony Carragherové, ředitelky Alzheimerovy společnosti v Londýně, jsou důležité další studie, které poslouží k lepšímu porozumění dopadu dlouhodobého negativního myšlení na vznik demence, protože většina respondentů ve studii již trpěla Alzheimerovou chorobou, takže není jasné, jestli negativní myšlení způsobilo demenci, anebo naopak.

Podle CNN vědci plánují zahájit studii, která by zkoumala vliv optimismu pomocí meditace nebo mentálního tréninku, aby otestovali svou teorii. Spoluautor studie Gael Chételat naznačil, že péče o duševní zdraví by se měla stát hlavní prioritou v oblasti veřejného zdraví.

Optimismus nemá vliv jen na zdravý mozek, ale podle studie z roku 2019 může ovlivnit i činnost srdce a tím zvyšuje ochranu před infarktem. Podle kardiologa Alana Rozanskiho je to pravděpodobně způsobeno lepšími zdravotními návyky. „Optimisté mají tendenci lépe jíst, cvičit a lépe zvládají stres,“ řekl kardiolog pro CNN a dodal, že optimisté jsou lepší v předvídání problémů a jsou aktivnější v jejich nápravě.

Tak jako trénujete svaly, můžete trénovat mozek, aby přemýšlel více optimisticky. Výzkum tvrdí, že k vytvoření měřitelného optimismu můžete meditovat 30 minut denně po dobu dvou týdnů nebo můžete zvolit metodu „nejlepší já“. Ta spočívá v představě sebe sama, jak jste dosáhli svých nejvyšších cílů a na všechny problémy nalezli své řešení. Můžete také vyzkoušet techniku vděčnosti, na kterou vám stačí pár minut denně. Stačí napsat, za co jste každý den vděční, a to podle odborníků může změnit pohled na život. „Pesimismus je cesta k depresi a víme, že kognitivní behaviorální terapie jsou účinnou léčbou pro negativní myšlení,“ dodal Rozinski pro CNN.

Související

Ilustrační fotografie.

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68.120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří.

Více souvisejících

alzheimerova nemoc nemoci psychologie věda důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy