Vědci zjistili, ze kterého zvířete koronavirus pochází. Nechápou, jak je to možné

Na nebezpečný koronavirus v Číně zemřelo 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Dosud se přitom vědělo pouze to, že nákaza pochází z jedenáctimilionové města Wu-chan, konkrétně z tamního zvířecího trhu. Nyní vědci zjistili, které zvíře je za virus zodpovědné.

Nemoc se šíří raketovou rychlostí a zasažena je většina kontinentů, Evropy nevyjímaje. Virus byl naposledy potvrzen v Německu a Rakousko eviduje několik případů podezření.

Lékařům práci ztěžuje fakt, že trvá až 48 hodin, než se výsledek testu na nový koronavirus projeví. Čína navíc upozornila, že virus se může šířit i když nakažený neprojevuje žádné symptomy.

Inkubační doba viru je až 14 dní. To vede experty k přehodnocení strategie v boji s touto zákeřnou nemocí. Lidé, kteří jsou již nakaženi, totiž mohou nevědomky šířit virus dále.

Vývoj vakcíny může trvat rok až několik let a není jasné, že se vůbec výroba podaří. Méně pozitivní jsou vyhlídky co se léků týče. Experti se vesměs shodují v obavách, že jeho výroba nebude možná vůbec, vzhledem k virovému základu nemoci.

Přesto se odborníkům daří činit pokroky. CNN uvádí, že vědci zkoumáním přišli na to, že původcem viru je had, který se živil netopýry. Hadí maso se pak prodávalo na trhu s mořskými plody ve Wu-chan.

Vědci na to přišli analýzou proteinových kódů s novým koronavirem, kterou porovnali s bílkovinnými kódy z koronavirů nalezených u zvířat. Největší podobnost vykazovali právě hadi, na které se virus přenesl od netopýrů.

Co ale lékaři dosud nechápou je, jak se virus adaptoval z chladnokrevných na teplokrevné živočichy. Dosavadní výzkumy naznačují, že část viru mohla předtím, než napadla první lidi, mutovat.

Související

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

Více souvisejících

Hadi Čína lékaři Wu-chan viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy