Chcípl PES

Vít Rakušan (STAN)

Policie odložila trestní oznámení hnutí Chcípl PES na Rakušana

Policie odložila trestní oznámení na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), které loni podala iniciativa Chcípl PES. ČTK to dnes řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková a potvrdil i Rakušan. Případ se týká uzavření smluv o právním zastupování Kolína. Podle iniciativy se Rakušan v někdejší funkci kolínského starosty mohl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nynější ministr to od začátku odmítal.
Demonstrace, ilustrační fotografie.

Demonstranti chystají další protesty proti přijetí pandemického zákona

Iniciativa Chcípl PES chystá další akce proti přijetí pandemického zákona v Senátu. Na pražském Klárově budou od středečního večera petiční stany. Z několika měst se také do Prahy sjedou konvoje aut. Dojet by měly také na Klárov, který je v blízkosti sídla Senátu. Účastníci chtějí na místě setrvat do čtvrtka, kdy by měli senátoři o pandemickém zákonu rozhodnout.
Demonstrace, ilustrační fotografie.

Na Václavském náměstí se sešli odpůrci povinného očkování

Kolem 3500 lidí podle policie dnes odpoledne prošlo Prahou z pražského Václavského na Hradčanské náměstí při demonstraci proti povinnému očkování proti covidu-19. Vládu vyzývali ke zrušení vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let, kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí či nošení roušek. Policie nezaznamenala žádný incident ani narušení veřejného pořádku, řekl ČTK policejní mluvčí Jan Rybanský.
Česká televize, ilustrační foto

Stovky lidí demonstrují před budovou České televize

Zhruba 300 až 400 lidí demonstrovalo po 17:00 před budovou České televize na Kavčích horách proti způsobu informování o covidové krizi a za svobodu slova. Účastníci za zvuku sirén a pokliček prošli od hlavní budovy ČT k budově zpravodajství a zpět. Akci pořádala iniciativa Otevřeme Česko - Chcípl pes.
Vít Rakušan

Iniciativa Chcípl PES podala trestní oznámení na Rakušana

Iniciativa Chcípl PES podala trestní oznámení na předsedu Starostů a nezávislých (STAN) a kandidáta na ministra vnitra v budoucí vládě Víta Rakušana. V tiskové zprávě dnes uvedla, že Rakušan se ve své někdejší funkci kolínského starosty mohl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli uzavření smluv o právním zastupování města. Rakušan ČTK napsal, že účelově vytvořené podezření rád při podání vysvětlení vyvrátí.
Demonstrace, ilustrační fotografie.

V Praze se sešly tři tisíce odpůrců protiepidemických opatření

I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření proti pandemii covidu-19. Svolalo ji hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES ve spolupráci s řadou dalších stran, hnutí a iniciativ podobného zaměření. Podle odhadu policie bylo na akci zhruba 2500 až 3000 lidí.
Školství

Chcípl PES nabádá lidi, aby neposílali děti do škol

Představitelé politického hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES dnes vyzvali rodiče, aby za podmínek schválených vládou neposílali až do prázdnin děti do školy. Podle nich podmínky porušují zákon a další platné dokumenty a testování antigenními testy je nespolehlivé. Hnutí požaduje, aby se děti do škol vrátily bez podmínek. Na 11. a 30. dubna chystají akce proti vládním nařízením.
Jiří Janeček

Chcípl PES se proměnil v politické hnutí, počítá s kandidaturou ve volbách

Protestní iniciativa podnikatelů Chcípl PES se oficiálně stala politickým hnutím. Ministerstvo vnitra 5. března zaregistrovalo hnutí pod názvem Otevřeme Česko - Chcípl PES, sídlo má hnutí v Jincích na Příbramsku, kde jeho spoluzakladatel Jiří Janeček provozuje pivovar a restauraci. Hnutí chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách, sdělil dnes ČTK Janeček.
Vláda ČR

Chcípl PES dal vládě podmínky. Jinak prý nebude dodržovat opatření

Členové protestní iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s vládními opatřeními proti koronaviru, odmítají dodržovat vládní nařízení, pokud se alespoň na 14 dní nezavřou velké výrobní závody. Od pondělí 1. března tak zůstanou otevřené stovky restaurací, řekl dnes ČTK Jiří Janeček z iniciativy.
SPD

Protestní strany kritika vládních opatření neposílila, míní politolog

Politickým stranám, které nesouhlasí s tvrdými protiepidemickými opatřeními, jejich přístup zatím nepřinesl rostoucí voličské preference. Nedá se tak pravděpodobně očekávat větší úspěch nových hnutí, která jsou zakládána právě v souvislosti s pandemií. Vyplývá to ze slov politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze.
Jan Hamáček

Chcípl PES demonstroval před domem ministra Hamáčka

V Mratíně u Prahy před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dnes v poledne lidé demonstrovali proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele. ČTK to za iniciativu sdělil Jiří Janeček.
Volby, ilustrační foto

Iniciativa Chcípl PES bude kandidovat ve volbách

Iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele, dnes vyzvala současnou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO) k demisi. Stanovena má být úřednická vláda, která nastaví logická a plnitelná pandemická opatření, která budou dávat smysl. Chcípl PES dnes podal žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách, informovali dnes novináře zástupci iniciativy Jiří Janeček, Jakub Olbert a David Biksadský.
Ilustrační foto

Chcípl PES uspořádá Valentinské pochody, půjde se i před dům ministra Plagy

V neděli 14. února se po celé České republice včetně Prahy uskuteční 15 Valentinských pochodů nesouhlasících s protiepidemckými nařízeními vlády. Akce se uskuteční pod hlavičkou iniciativy Chcípl PES sdružující protestující podnikatele. V sobotu 13. ledna se pak v Brně uskuteční pochod před dům ministra školství Roberta Plagy (ANO).
Podle expertů v sobě hnutí kumuluje naštvanost či frustraci lidí vyvolanou koronavirovou pandemií.

Chcípl PES a politické hnutí? Podle expertů má šanci, chybí ale lídr

Šance na úspěch vznikajícího politického hnutí, za kterým stojí iniciativa Chcípl PES, závisí mimo jiné na vývoji situace v nejbližších měsících nebo na schopnosti vytvořit funkční organizační kostru. Na dotaz ČTK to uvedl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Musí také najít schopného lídra.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy