Legionáři

Národní divadlo v Praze

Legionáři inspirovali i umělce. Výstava v Národním divadle uzavře oslavy 100. výročí ČSR

Oslavy loňského stého výročí založení Československa uzavírá Národní divadlo výstavou výtvarných děl spojených s československými legiemi. Dnes zahájená výstava v kavárně budovy Nové scény potrvá do konce února a nabízí například pohlednice vydávané pro československé vojáky v Rusku či schémata vývoje československých stejnokrojů v Rusku v letech 1914 až 1920. Výstavu připravilo divadlo v souvislosti s uvedením inscenace Plukovník Švec a ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze.
Legiovlak

Masarykova armáda? 50 tisíc mužů v Rusku. Co se dělo před vznikem republiky?

Praha/Moskva - V neděli jsme oslavili 100. výročí vzniku samostatného Československa. Veškerá pozornost se soustředila na politické osobnosti té doby T. G. Masaryka, Antonína Švehlu, Edvarda Beneše a další, ale přitom se zapomnělo na vojenské dezertéry, kteří se po zajetí armádami Dohody v 1. světové válce rozhodli postavit proti vlastní zemi, tehdy Habsburské monarchii, známé jako legionáři. Dnes mají svou utajenou expozici v Moskvě. Informoval o tom iRozhlas.cz.
Chrabří legionáři v dobových uniformách

Historie, o které se nemluví: Jak dopadli v novém státě legionáři?

Na účasti dobrovolnický útvarů ve válce na straně Dohodových mocností byl postaven étos nového státu a argumentace na podporu vzniku samostatného Československa. Ale když se po skončení války i ruské anabázi začali vracet legionáři domů, objevily se otázky, jak legionáře odměnit a co s nimi v novém demokratickém státě. Jenomže na tom ani zdaleka nepanovala jednomyslná shoda a legionáři sami měli často vyhraněné politické názory a vlastní představy na podobě a fungování státu, který ne vždy odpovídaly názorům představitelů Československého státu
Československo

Legionáři postavili pomník v Železné Rudě, Němci jim ho zbořili

Českoslovenští legionáři postavili před 100 lety v Železné Rudě velký pomník bitvy u ukrajinského Zborova, kde v červenci 1917 slavili první velký úspěch na východní frontě. Ve městě vzbudil silné emoce a Němci, kteří tvořili valnou většinu místních obyvatel, ho zbourali. Památník nebyl nikdy obnoven a zůstala jediná fotografie uložená v klatovském Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše.
Chrabří legionáři v dobových uniformách

V Rusku se koná pouť na počest československých legionářů

V Rusku se v těchto dnech koná pouť na počest československých legionářů. Její účastníci v tatarské Bugulmě odhalili nový pomník věnovaný legionářům a květiny a věnce položili u řady hrobů padlých legionářů. Československá obec legionářská to uvedla na facebooku. Delegace také jednala s ruskými úřady o pomnících, které jsou již připravené, ale místní samosprávy je dosud nepovolily, řekl ČTK mluvčí ČsOL Miloš Borovička.
Ruská vlajka

Zeman se v Rusku poklonil památce legionářů. Přisluhovači fašistů, rozkřikují se komunisti

Jekatěrinburg - Prezident Miloš Zeman dnes v uralském Jekatěrinburgu uctil památku československých legionářů, kteří ve městě a jeho okolí padli v letech 1918-19 v bojích s Rudou armádou. Péče o památníky československých legionářů, kteří jsou dodnes v Rusku kvůli spojenectví s protibolševickými oddíly bělogvardějců často nazýváni "Běločeši", naráží na řadu problémů.
Příslušníci 7 roty ve Zborovských zákopech

Češi a Slováci si u hrobu legionářů připomněli odkaz Zborova

Kalinivka (Ukrajina) - U nově zrekonstruované Bratrské mohyly na okraji západoukrajinského Zborova se dnes konala vzpomínková akce u příležitosti 100. výročí bitvy. Přítomni byli představitelé České a Slovenské republiky, potomci legionářů, krajané, zástupci místních úřadů i místní veřejnost.
Legionářský vlak je k vidění v areálu Masarykova nádraží po čtyři týdny

OBRAZEM: Legionářský vlak přináší další střípky československé historie. Nebyli v něm i vaši příbuzní?

Praha - Unikátní soubor dvanácti dobových vozů, ve kterých putovali po Transsibiřské magistrále naši prapředci, je k vidění do 30. srpna 2016 v areálu vytvářeného Železničního muzea NTM (Masarykovo nádraží). Návštěvníci se mohou seznámit se životem legionářů, prohlédnout si ukázky jejich ešalonů, tedy vlaků, o kterých vypráví například kniha Arnošta Cechmajstra "Námořník Sáša, Soňa a Vlk", vydaná v roce 1936. V sestavě najdeme kovářský, poštovní, krejčovský, sanitní i štábní vagón, prohlédneme si typickou ubytovací jednotku, které legionáři říkali "těpluška". Improvizovaný obrněný vůz nám zase nabídne možnost si prohlédnout dobové zbraně. Vše je doplněno velkým množstvím materiálů a rovněž novinkou v podobě kinosálu Osvětového odboru odbočky Československá národní rady na Rusi. Návštěvníci zde mnohou shlédnout dobové dokumenty a filmy. K dispozici jsou i odborníci, provádějící po dohodě komentované prohlídky, kteří mají k dispozici databázi, takže pokud máte mlhavé povědomí, že někdo z vašich předků bojoval v řadách legionářů na Sibiři, můžete s pomocí posádky vlaku dohledat jeho jméno. Výstava, k níž se dostanete označenou cestou z Hybernské ulice, potrvá do 30. srpna 2016 a je otevřena kromě pondělí každý den od 8:00 do 18:00, o víkendu pak v období 9:00-19:00. Vstup je zdarma.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy