referendum o brexitu (23.6.2016)

Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.
Donald Tusk

Komentář: Brexit se znovu odkládá. Dojde k němu vůbec někdy?

Dosluhující předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělních ranních hodinách přidal na svůj Twitter příspěvek, ve kterém potvrdil další odložení brexitu. O den později se loučící se předseda opětovně na sociální síti vyjádřil, že EU-27 odložení oficiálně přijala. Jedná se tak už o třetí odklad odchodu Spojeného království z Evropské unie, ke kterému mělo původně dojít na konci letošního března. Nesnižuje však další „pružný“ odklad legitimitu celého brexitového procesu? A co nás vlastně v následujících třech měsících čeká?
David Cameron

Cameron se omluvil za rozpory, které brexitem způsobil. Referenda ale nelituje

Bývalý britský předseda a lídr Konzervativní strany David Cameron se o uplynulém víkendu omluvil za chaos a rozpory, které referendum o setrvání Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii způsobilo. Nyní je tomu již více než tři roky od okamžiku, kdy se britští občané rozhodli pro odchod z evropského bloku. K brexitu však doposud nedošlo a nejistota se na obou stranách nadále stupňuje.
Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie

Komentář: Bude Británie potřebovat další odklad brexitu?

KOmentář: Když lídři Evropské unie letos v dubnu odsouhlasili další odklad brexitu, tentokrát na 31. října tohoto roku, tvrdilo se, ale hlavně také doufalo, že se jedná o odložení poslední. Jsou tomu už téměř tři roky od konání referenda o členství Spojeného království v EU a více než dva roky od toho, co Theresa Mayová aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy, který ukotvuje mechanismus vystoupení země z evropského bloku. Napříč britskou politickou reprezentací však ohledně podoby brexitu doposud nepanuje shoda a roztříštěnost uvnitř politického systému země pak způsobuje stále hlubší roztříštěnost a polarizaci i u občanů. Země, která měla Evropskou unii opustit na konci letošního března, tak stále nemá jasno, kdy a jak brexit uskuteční. Nebylo by proto lepší vyjednávací dobu opět prodloužit, a tím Británii poskytnout více času na promyšlenou?
Philip Hammond

Prolomení brexitového patu? Referendum, nebo volby, tvrdí Hammond

Britský ministr financí Philip Hammond zastává názor, že jediným řešením, jenž by umožnilo prolomení brexitového patu, by mohlo být navrácení možnosti rozhodování zpět britským občanům. Politik vládnoucí Konzervativní strany se tak netají tím, že by podpořil vypsání všeobecných voleb či konání druhého referenda, uvedl britský deník The Guardian.
Jean-Claude Juncker

EU měla před referendem o brexitu zasáhnout, lituje Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prozradil, že lituje skutečnosti, že Evropská unie nevstoupila do průběhu kampaně před britským referendem o členství v EU v roce 2016. Unie dle slov dosluhujícího předsedy měla zasáhnout a vyvrátit lži na její adresu, které kampaň provázely, uvedl britský zpravodajský server The Independent.
Brexit, ilustrační foto

Většina Britů považuje referendum za špatný nápad, ukazuje průzkum

Referendum o brexitu, které se konalo v 23. června roku 2016, považuje více než polovina britských občanů za špatný politický krok. Podle výsledků nedávno provedeného průzkumu veřejného mínění se až 55 % způsobilých voličů vyjadřuje, že britská vláda neměla nikdy referendum vyhlásit.
Nigel Farage, lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP)

Jak žije otec brexitu? Farage je na dně, nemá peníze a bojí se o život

Londýn - Politik, hlasitý kritik Evropské unie, jeden ze zakladatelů myšlenky Brexitu a bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království už není vidět v politice. Že by se však jeho život vydal klidnější cestou, to se říci nedá. "Je mi 53, jsem odtržený a švorc," říká bývalý poslanec britského parlamentu. Deník Daily Mail přinesl informace o tom, jak se žije muži, který výstupem Spojeného království z EU dosáhl svého.
Muslimové

Drsný dopad brexitu: Britové útočí na muslimy

Londýn - Podle nedávné zprávy britských úřadů v zemi stoupá počet zločinů z nenávisti vůči etnickým menšinám či lidem s odlišnou (zejména islámskou) vírou. Podle ministerstva vnitra vzrostl počet nahlášených zločinů až o 29 procent, nejvíce se jich vyrojilo kolem referendu o brexitu či teroristických útocích po Evropě.
Vlajka Velké Británie

Konec Británie, jak ji známe? Tým expertů chystá velkou věc

Londýn – Velká Británie na konci června v referendu rozhodla, že odejde z Evropské unie. O tom, že toto rozhodnutí s sebou musí přinést změny, pochybuje jen málokdo. Jak ale nyní upozorňuje britský deník The Guardian, podle nezávislého týmu expertů by tyto změny mohly být větší, než mnozí čekali.
Vlajka Velké Británie

Po vítězství brexitu se britská opozice štěpí

Londýn - Výsledky britského referenda, které ve čtvrtek rozhodlo o odchodu země z Evropské unie, spustily krizi uvnitř nejsilnější opoziční strany, kde stále více předních labouristů požaduje odchod předsedy Jeremyho Corbyna. Corbyn čelí kritice, že jeho nasazení v kampani za setrvání Británie v unii bylo příliš vlažné. Rozpadá se i stínový kabinet, který dnes opustilo sedm jeho členů.

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 8 hodinami

před 14 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy