Plavala z USA do Sovětské svazu, pak se vztahy začaly měnit. Teď volá po něčem podobném

NÁZOR - Slavná plavkyně Lynne Coxová se přesně před třiceti lety přeplavila z území Spojených států na území tehdejšího Sovětského svazu. Od té doby se vztahy mezi velmocemi začaly oteplovat, byla to doba naděje a důvěry. Dnes jsou vztahy mezi oběma zeměmi opět zakalené a podle plavkyně je třeba to změnit.

Lynne Coxová je slavná dálková plavkyně a spisovatelka. Přesně před třiceti v roce 1987 přeplavala ze Spojených států do tehdejšího Sovětského svazu. Voda měla tehdy teplotu jen okolo 3 stupňů Celsia. Mnoho lidí mělo pochyby, zda se vůbec plavba v takto studené vodě přes dvě hodiny dá přežít. Nejtěžším momentem však pro plavkyni nebyla samotná plavba, ale získání povolení k plavbě ze strany Sovětského svazu.

"Ale moje cesta byla vyvrcholením jedenáctileté snahy otevřít hranice mezi USA a SSSR prostřednictvím sportu. Musela jsem to zkusit. Chtěla jsem to změnit," píše plavkyně pro deník Washington Post. Coxová vyrůstala v období studené války a právě toto prostředí v ní vzbuzovalo obavy z toho, že vzájemné napětí může vyústit až v sebezničení států. S nápadem přeplavat Beringův průliv, který odděluje Ameriku od Asie, přišel v jejich dětských letech její otec. Tehdy se ji to zdálo nemožné.

Postupně si uvědomovala, že pokud by to dokázala, mohlo by to pomoci ke změně vztahů mezi velmocemi. Chtěla zkrátka ukázat, že si oba národy nejsou až tak vzdálené. Sověti měli k jejímu záměru bezpočet otázek. Coxová nejprve kontaktovala generálního tajemníka SSSR Leonida Brežněva, následně jeho nástupce Andropova a i dalšího tajemníka Černěnka. Ani jeden ji neodpověděl. Plavkyně však vytrvala a kontaktovala i Michaila Gorbačova. Ten ji "povolenku" skutečně udělil dva dny před plánovanou plavbou. 

Do ledové vody se plavkyně pustila 7. srpna před třiceti lety, kdy jí bylo třicet. Coxová nepopírá, že měla obavy. V tak studené vodě ještě neplavala. Hrozila jí i smrt. Na člunu, který plul vedle ní tak byl pro jistotu lékař a další její podporovatelé. 

Plavba skutečně nebyla jednoduchá."Ruce mi ve studené vodě zešedivěly a paže a nohy jsem měla jako prkno," píše plavkyně. Ten den byla navíc velká mlha a plavkyně neměla ponětí, jak daleko od sovětské břehu ještě je. Sto metrů před cílem ji vyjel naproti sovětský člun, mise splněna. Plavkyně překročila hranici mezi zeměmi, překročila i mezinárodní datovou hranici, v Sovětském svazu se tak objevila "až" 8. srpna.

"Uvítal mě sibiřský guvernér, šéf sibiřské KGB, sovětští olympionici a 50 významných osobností SSSR," vzpomíná. Krátce poté prezident Ronald Reagan a Gorbačov podepsali smlouvu o omezení raket středního doletu. Gorbačov prý řekl toto: "Ukázalo se mi, jak blízko sobě naši lidé u sebe žijí," cituje Coxová.

Krátce po jejím sportovním výkonu se vztahy skutečně uvolnily, začala létat letadla mezi Aljaškou a Sibiří. Postupně došlo i ekonomické výměně. Plavkyně na tu dobu vzpomíná jako na dobu "plnou naděje, možností a důvěry".

Dnes jsou ale podle ní vztahy opět zakalené represemi a vzájemnou konfrontací. "Chabé vztahy, nařizování odchodu diplomatům a vzájemné výhrůžky vedou k budování vysokých zdí a živí nedůvěru a klam," domnívá se. Navrhuje, že občané obou zemí se teď musí snažit o navázání spolupráce. Nejlépe prostřednictvím sportu, kultury, umění nebo literatury.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) sport Plavání Sovětský svaz The Washington Post

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy