Nejlepší hackeři na světě? Čína má bezchybné vítězství, Češi v TOP 10

Washington – Na každých olympijských hrách příčky vítězů nejčastěji obsazují sportovci ze Spojených států. Jendu hru tam nenajdete, a to soutěž v kódování. Studie HackerRank uspořádala program pro nejlepší programátory z 50 zemí. Soutěžící z Číny neudělali téměř žádnou chybu, za to Spojené státy – země oslavující lidi s fyzickým talentem, v žebříčku propadla.

Stránky HackerRank slouží jako cvičné prostředí pro programátory z celého světa, globální firmy jako je Facebook zde hledají své budoucí vývojáře. Do soutěže se zapojilo více než 300 tisíc firem, které vytvořily přes 1,4 milionu kódovacích údajů, výsledných dat tak bylo ohromné množství.

Soutěž byla rozdělená do několika kategorií a účastníci si tak mohli vybírat mezi algoritmy, datovými strukturami nebo umělou inteligencí. Ruští hackeři byli nejlepší v kategorii algoritmů, celkové výsledky však měli Číňané nejlepší. Na základě dat tak mohli organizátoři sestavit žebříček podle procentuální úspěšnosti, větší roli zde sehrála úspěšnost řešení, ale přihlíželo se i na čas dokončení úkolů.

Na prvním místě se umístila Čína s celkovým skóre 100 procent, hned za nimi následuje Rusko s 99,9 procenty. Třetí příčku pak získalo Polsko s 98 procenty. Do desítky nejlepších se ještě dostali programátoři ze Švýcarska (97,9), Maďarska (93,9), Japonci (92,1), Tajwanci a Francouzi měli shodně 91,2, devátou příčku získali Češi (90,7) a desáté místo vybojovali Italové (90,7). Nejhorší výsledky měli hackeři z Pákistánu, Šrí lanky a Nigérie. Spojené státy se umístily až na 28. místě s indexem 78, hned za nimi jsou Britové (97,7).

Podle analytiků nejsou výsledky vůbec překvapivé a odpovídají jiným soutěžím v kódování. Organizace spojených národů každoročně upořádá Mezinárodní soutěž v informatice, která testuje v počítačových dovednostech, a výsledky říkají jasně: čínští a ruští studenti jsou nejlepší, následuje je východní Evropa. Američané patří spíše do středu, lepší programátory najdete v Hongkongu, Japonsku, Vietnamu, Jižní Koreje i Singapuru.

Organizátoři věří, že nejlepší hackery najdeme ve státech, kde je dáván velký význam na výuku matematiky a informatiky. V Rusku už v dobách Sovětského svazu bylo řešení matematických otázek velmi žádané, zatímco v Číně v posledních letech stoupá obliba programovacích doučování už pro ty nejmenší. V některých případech dávají čínští rodiče své děti na počítačové kroužky ještě předtím, než se naučí ve škole číst. 

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Hackeři soutěž

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 12 hodinami

Biden pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu

Americký prezident Joe Biden v neděli vyzval k okamžitému příměří v Gaze a uvedl, že pracuje na trvalém míru, který by zahrnoval vytvoření palestinského státu. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy